Sa Kimikate Ne Dite Perdor Nje Femer Pa E Kuptuar

Author: | Categories: Jete e Shendetshme No comments

Kur behet fjale per produktet e bukurise, efektet e ingredienteve qe ato permbajne shkojne pertej lekures.
Industria kozmetike perdor me mijera produkte kimike ne produktet e saj duke filluar nga buzekuqi deri tek shampot dhe produktet e tjera te higjienes personale.

Sa kimikate Infographic (1)

Disa prej ketyre substancave perdoren gjithashtu per pastrimin e pajisjeve industriale.
Prandaj besoj se te gjithe jemi dakort qe nje ingredient qe perdoret per te pastruar dyshemene e garazhdit nuk eshte shume i pershtatshem per ta vendosur brenda nje laresi fytyre.

Per shkak te hapsirave ligjore industria kozmetike eshte e lejuar te vendose mijera kimikate ne produktet e higjenes personale edhe nese keto kimikate lidhen me kancerin, infertilitetin apo difektet e lindura tek foshnjat.

Ilustrimi i mesiperm mund tja u bej me te qarte te gjithe kete.

10 Ushqimet Qe Ju Ndihmojne Te Digjni Me Shume Kalori

Author: | Categories: Ushqime Te Shendetshme No comments

Pa diskutim qe nuk mund te mungoje molla

molla jeshile

 

Mund te mos jene te mire dhe te shijshem si çokollata dhe sallami, por ka ushqime qe kane ende avantazhin e te berit mire dhe madje t’ju ndihmojne te humbni peshe. Jane ushqimet qe te lirojne nga fajet, dhe i pari sic mund te imagjinoni eshte molla. Eshte nje ushqim aq i mrekullueshem sa te mbaje mjekun larg jush, duke perfshire dhe dietologun. Por te kujdesshem, qe te jete efektive si ushqim duhet te jete e gjelber ne menyre rigoroze. Vlera e shtuar e ketij fruti eshte bolleku me fibra dietetike, e cila jep nje ndjenje ngopjeje dhe sherben per te djegur yndyrnat. Me pak fjale, per keto 52 kalori qe na lene 100gr molle nuk duhet te ndjeni fajtore per asgje. Perkundrazi.

Kastraveci

kastraveci

Dieta e ushqimeve me kalori negative mund te djege shume shpejt rezervat e yndyres se tepert ne trup. Nje nga keto ushqime me kalori negative eshte padyshim kastraveci. Mjafton vetem ta shohim dhe ta shijojme ate per te kuptuar se kjo nuk eshte nje bombe kalorike, por kjo perime nuk ka merite vetem qe permban 16 kalori ne 100 gram, ajo ka shume me shume: Kastraveci redukton nivelet e inflamacionit, eshte i pasur me vitamine C dhe acid cafeik, te cilat ndihmojne ne uljen e dehidratimit.

Asparagu

Asparagus
Nje tjeter ushqim i denje per nje vend ne mesin e ushqimeve eshte asparagu. Eshte diuretik dhe nje ilaç i vertete per shtatzanine. Kjo perime eshte vertete nje thesar i ushqimeve te dobishme dhe ndihmon ne parandalimin e semundjeve te ndryshme, ne saje te vetive anti-inflamatore dhe antioksidante. Vlen te theksohet se 100gr asparag eshte ekuivalente me praktikisht 20 kalori.

Lulelakra

lulelakra

Sigurisht ta gatuash ajo nuk jep eren e deshiruar ne shtepi, por ja vlen ne saj te 25 kalorive per 100 gr. Lulelakra eshte e pasur me vitamine C dhe vitamine K, nuk ka yndyre, eshte nje burim i shkelqyer me fibra dhe ka avantazhin e te qenit mjaft e shijshme per te ngrene. Se fundi aktivizon  metabolizmin. Per nxjerrjen e kalorive nga lulelakra trupi duhet te punojne me shume se me ushqime te tjera.

Selinoja

selino

Ne te ngrene nuk eshte aq e mire, por ajo eshte aq e pasur dhe perfitimet qe keni nuk do arrini ti besoni. Se pari per nje 100gr selino kalorite e perftuara jane 16. Por permbajtja e saj prej 75% uje tregon se djeg me teper se ajo qe konsumohet. Pa harruar se 25% e mbetura jane fibra te cilat jane te pasura me natrium dhe kalium.

Gjeli i detit dhe pula

mish i bardhe

Lajme te mira. Per te humbur peshe nuk duhet vetem te hame ushqime me permbajtje te larte uji. Edhe mishra te caktuar kane mundesi te hyne ne listen e ushqimeve me kalori negative. Gjeli i detit permban 145 kalori per 100gr dhe gjoksi i pules 172 kalori, por cilesia e tyre me e mire eshte fakti se jane burim i proteinave, duke e detyruar sistemin e tretjes per te punuar me fort.

Domatja

domate

18 kalori per 100gr, vitamine C dhe licopen (antioxidant) do ta bejne ate nje mikeshe te vlefshme te shendetit, madje edhe me e rendesishme se dietat. Domatja eshte konsideruar e rendesishme ne parandalimin e semundjeve te zemres, per shkak te efikasitetit te saj kunder kolesterolit dhe presionit te larte te gjakut. Acidi citrik stimulon prodhimin e lengjeve gastrike dhe ndihmon metabolizmin. E pasur me uje, sasi te vogel yndyre, e mbushur me kalori. Dhe jo rastesisht ajo gjendet ne pothuajse te gjitha dietat.

Papaja

papaja

Per 100gr papaja ju perfitoni 43 kalori, por mbi te gjitha papaja lufton kapsllekun dhe ndihmon per te mbajtur nen kontroll kolesterolin. E pasur me fibra dhe antioksidante ajo permban sasi te medha te vitamines A, C dhe E dhe forcon muret arteriale. Sheqernat e ketij frut pershpejtojne metabolizmin dhe favorizojne djegien e kalorive.

Speci i kuq djeges

spec

Ai ka 40 kalori per 100gr dhe shkakton djegie ne te gjitha kuptimet. Ai permban kapsaicine. Speci djeges ka aftesine per te rritur metabolizmin tuaj dhe detyron trupin per te djegur me shume kalori, madje ky efekt ndodh menjehere pasi e keni kansumuar.

Kafeja

kafe

Kafeja permban vetem 2 kalori, me kusht qe mos te korigjohet me sheqer ose dicka tjeter. Pra kafeja e zeze eshte nje prej perberesve qe mund te konsiderohen me zero kalori. Nuk eshte gjithmone nje substance miqesore me shendetin pasi me doza te tepruara mund te jete e demshme per zemren. Por ajo ka fuqi te jashtezakonshme ne djegien e yndyres.

Cfare Eshte Autizmi Dhe Nga Se Shkaktohet?

Author: | Categories: Autizmi, Kuriozitete No comments

Autizmi eshte nje crregullim i trurit i cili shpesh e ben te veshtire komunikimin me te tjeret. Me pranine e autizmit, pjese te ndryshme te trurit nuk punojne mire se bashku.
Shumica e njerzve me autizem do te kene gjithmone probleme ne mardhenie me te tjeret. Megjithate diagnoza e hershme dhe trajtimi kane ndihmuar gjithmone e me shume njerez me autizem per te zhvilluar ne maksimum potencialin e tyre.
Autizmi ka tendencen qe te trashegohet, prandaj ekspertet mendojne se mund te jete dicka gjenetike. Shkencetaret po perpiqen te gjejne egzaktesisht se cilat gjene mund te jene pergjegjese per trashegimin e autizmit tek femijet.

autism

Studime te tjera po kerkojne nese autizmi mund te shkaktohet nga probleme te tjera mjekesore ose nga ambienti rrethues i femijes.
Pretendime false ne lajme kane shqetesuar disa prinder se egziston nje lidhje midis autizmit dhe vaksinave. Por studime te ndryshme nuk kane vertetuar egzistencen e nje lidhje te tille. Eshte e rendesishme qe femija juaj ti beje te gjitha vaksinat, te cilat e ndihmojne ate te mos marre semundje te rrezikshme qe mund te shkaktojne deri vdekjen.
Simptomat zakonisht fillojne perpara se femija te mbushe 3 vjec. Zakonisht prinderit fillojne te verejne qe femija i tyre nuk ka mesuar ende te flase dhe nuk sillet njesoj si femijet e moshes se tij. Nuk eshte shume e pazakonte qe nje femije me autizem te filloje te flase si femijet e tjere te se njejtes moshe dhe me pas te humbe aftesine e te folurit.

Simptomat e autizmit perfshine:

• Vonese ne te folur apo qe femija te mos flase fare. Femija mund te duket sikur nuk degjon edhe pse u pergjigjet normalisht analizave te degjimit.
• Sjellje, lojra apo veprime te perseritura. Levizje te trupit, lidhje te pazakonte me objekte te ndryshme, merzitje te egzagjeruara nese u ndryshon rutina.
Personat me autizem nuk kane nje tip te caktuar. Ata mund te kene sjellje te ndryshme nga me te lehtat tek me te rendat. Shpesh prinderit e femijeve autik thone qe femija i tyre preferon te luaj vetem apo qe nuk shikon njeri ne sy.
Autizmi mund te shoqerohet edhe me probleme te tjersa si:
• Nivel inteligjence me te ulet se normalja.
• Depresion dhe ankth sidomos nese kane inteligjence mesatare apo mbi mesataren.
• Kriza epilepsie ne moshen e adoleshences.

Autism1

Trajtimi

Diagnostifikimi dhe mjekimi i hershem mund ti ndihmoje femijet me autizem te zhvillojne plotesisht potencialin e tyre. Qellimi kryesor i mjekimit eshte te permiresoje aftesine e femijes per te jetuar normalisht.
Simptomat dhe sjelljet e autizmit mund te kombinohen ne menyra te ndryshme. Gjithashtu simptomat dhe sjellljet individuale mund te ndryshojne me kalimin e kohes. Per keto arsye strategjite e mjekimit pershtaten me individin dhe burimet familjare. Megjithate ne pergjithesi femijet i pergjigjen me mire trajtimit te specializuar ne struktura te medha. Nje program qe synon te ndihmoje prinderit, te permiresoje komunikimin, sjelljen, pershtatjen dhe aftesite e mesimnxenies te nje femije do te jete me i sukseshem.
Akademia amerika e pediaterve rekomandon strategjite e meposhtme per te ndihmuar femijet te permiresojne jetesen dhe te arrijne te zhvillojne potencialin e tyre.
• Trajnim dhe menaxhim i sjelljeve
Trajnimi dhe menaxhimi i sjelljeve perdor rinforcimin pozitiv, aftesite sociale dhe trajnimin per te permiresuar sjelljen dhe komunikimin.
• Terapi psikologjike dhe zhvillimin e te folurit.
Keto trajtime jane komponente te rendesishem ne menaxhimin e autizmit dhe duhet te perfshihen ne aspekte te ndryshme te programit te trajtimit te femijes. Terapia e te folurit mund te ndihmoje femijen me autizem te permiresoje komunikimin dhe te behet me i shoqerueshem.
• Medikamentet zakonisht perdoren per te mjekuar semundje shoqeruese dhe problemet ne sjellje si depresioni, ankthi, hiperaktiviteti dhe sjelljen obsesivo-kompulsive.
• Trajnimi i prinderve.

Shume njerez me autizem kane problem me gjumin. Zakonisht ajo trajtohet duke bere nje program per gjumin qe duhet te behet rutine e perditshme duke perfshire kohen kur duhet fjetur dhe kur duhet te zgjohen. Si mundesi te fundit mjeku mund te perdore edhe medikamente.

Pse Shkaktohet Semundja e Çeliakise

Author: | Categories: Çeliakia, Kuriozitete No comments

Semundja e çeliakise eshte nje semundje qe shfaq simptomat tek disa njerez kur konsumojne ushqime qe permbajne gluten. Gluteni eshte nje proteine qe gjendet tek nje pjese e dritherave.

Kur vuan nga kjo semundje dhe konsumon ushqime qe permbajne gluten, kjo protein aktivizon nje pergjigje imunitare anormale. Kjo pergjigje imunitare e gabuar demton pjesen e brendeshme te zorres se holle duke mos e lejuar ate te perthithe elementet ushqyes.

Semundja e Çeliakise2

Eshte e rendesishme te merrni mjekimin e duhur sepse semundja e celiakise mund te coje ne:

  • Anemi
  • Osteoporoze
  • Te rrise rrezikun per zhvillimin e limfomes

Tek femijet, çeliakia mund te ngadalesoje rritjen dhe te dobesoje kockat. Nese nuk mjekohet femija juaj mund te semuret shume rende. Njoftoni menjehere mjekun nese femija juaj po humb shume ne peshe, ka diarre ose ndihet i dobet dhe i lodhur per shume dite pa asnje shkak te dukshem.

Doktoret nuk e dine ende saktesisht se cfare e shkakton semundjen. Duke pasur disa gjene te caktuara rritet rreziku per te pasur kete semundje. Keni me shume mundesi te keni keto gjene dhe te semureni me çeliaki nese nje anetar i ngushte i familjes vuan nga kjo semundje.

Simptomat e semundjes se çeliakise perfshin:

  • Gazra dhe fryrje
  • Ndryshime ne kontraktimin e zorreve
  • Humbje ne peshe
  • Lodhje
  • Te ndjerit i dobet dhe i pafuqishem

Keto simptoma mund te jene te lehta ose te renda. Disa njerez kane te vjella pasi hane ushqime qe permbajne gluten. Kjo ka me shume mundesi te ndodhi tek femijet se sa te rriturit.

Doktori do ju pyesi per historine tuaj mjekesore dhe do ju bej nje sere analizash.

Per te vertetuar qe vuani nga çeliakia, me shume mundesi do ju duhet te beni nje endoskopi. Ne kete lloj analize mjeku perdor nje tub te holle me kamera dhe me drite per te pare ne brendesi te zorres se holle. Ai gjithashtu mund te marri pjeseza te vogla per ti analizuar ne laborator (biopsi).

Shpesh çeliakia ngaterrohet me problem te tjera si intoleranca ndaj ushqimeve apo sindroma e crregullimit te zorreve. Shpesh do ju japin mjekim fillimisht per keto lloj semundjesh.

Pasi te diagnostifikohet semundja e çeliakise doktori juaj mund te bej analiza te tjera gjaku per te pare nese jeni anemik. Gjithashtu mund tju duhet te beni nje analize per te matur densitetin e kockes per te pare nese keni osteoporoze.

Per te qene mire me shendetin, per te mos shfaqur simptoma ju duhet te evioni te gjitha ushqimet qe permbajne gluten. Per shume njerez kjo do te thote te ndryshojne teresisht menyren e te ushqyerit. Kjo mund te jete e veshtire prandaj do te ishte me mire te benit nje konsulte me nje dietlog qe ka experience ne dietat pa gluten. Se bashku mund te gjeni ushqime te pelqyeshme dhe qe nuk permbajne gluten.

Pervec ushqimeve qe permbajne grure, thekra, elb etj. Gjithashtu nuk duhet te pini birre.

Megjithate ju mund te hani vezet, mishin, peshkun, frutat dhe perimet. Gjithashtu mund te konsumoni niseshten, miellin e orizit, misrit apo sojes. Brenda dy javesh pasi eshte filluar dieta pa gluten, shumica e njerzve e ndjehen me mire dhe simptomat lehtesohen.

Semundja e Çeliakise

Per nje periudhe te shkurter pas fillimit te trajtimit, mund tju duhet te mos pini qumesht lope apo ushqime qe e permbajne. Shpesh por jo gjithmone, mund te rifilloni ti konsumoni keto ushqime pasi te jete sheruar aparati tretes.

Kujdes: Disa ushqime qe thone “nuk permban grure” mund te permbajne gluten. Ai mund te gjendet ne produkte te ndryshme si ilacet, vitaminat apo tek buzekuqi. Beni kujdes te lexoni me kujdes etiketat.

Kosi Mund te Ndihmoje ne Parandalimin e Diabetit te Tipit 2

Author: | Categories: Jete e Shendetshme No comments

Nje studim i fundit pohon se kosi ka efekte modeste kunder semundjes se diabetit, por ekspertet gjithsesi thone qe nje diete e shendetshme eshte gjithmone perqasja me e mire.
Duke ngrene nje racion kos ne dite mund te ulet risku i semundjes se diabetitit tipi 2.

 

“Te dhenat e mbledhura tregojne se konsumimi i kosit mund te sjelle benefite ne reduktimin e riskut te diabetit” tha autori i studimit Dr. Frank Hu, profesor i ushqimit dhe epidemiologjise ne shkollen e Shendetit Publik te Harvardit, Boston. Nuk eshte nje efekt shume i madh po eshte nje reduktim i riskut prej 18%.
Hu gjithashtu tha: – Kosi nuk eshte magjik per kurimin apo parandalimin e diabetit, konsumatoret duhet ta kene te qarte, ata perseri duhet te bejne kujdes me dieten ushqimore. Akoma nuk ka nje zevendesues per dieten e shendetshme qe duhet te mbani dhe mbajtjen e trupit ne forme.
Ky studim u publikua online dhe u krye nga Instituti Kombetar i shendetit ne SHBA.
Ne diabetin e tipit 2 trupi nuk prodhon mjaftueshem insuline, ose qelizat e trupit krijojne rezistence ndaj insulines, prandaj niveli i sheqerit ne gjak rritet shume.
Per kete studim Hu dhe skuadra e tij moren rezultatet e tre studimeve me te medha qe ndiqnin historine mjekesore dhe stilin e jetes se punonjeve te shendetesise. Studimi follow-up i profesionisteve ne shendetesi kishte nen studim me shume se 51,000 meshkuj, studimi i infermiereve qe perfshinte rreth 121,000 femra infermiere dhe studimi i infermiereve II qe ndiqte rreth 117,000 infermiere femra.
Gjate studimit ishin rreth 15,000 raste me diabet te tipit 2. Kur u vezhgua konsumi i bulmeteve, nuk u pa asnje risk per diabetin. Megjithate kur u ndalohej kosi u kuptua se nje racion kos ne dite lidhej me 17 % me pak risk.
Studiuesit more parasysh moshen, indeksin e mases trupore dhe faktore te tjere te stilit te jeteses.
Hut tha se lloji i kosit te perdorur nuk bente dallim, apo sasia e yndyres qe ai mund te permbaje.
Mekanizmi i veprimit se si kosi mund te ndihmoje ne uljen e rrezikut akoma nuk njihet. Mendohet se bakteret e mira qe permban kosi ndryshojne mjedisin e zorreve per mire, duke reduktuar inflamacionin dhe duke permiresuar prodhimin e hormoneve qe kontrollojne urine.
Sipas Prof.Hu mesazhi qe duhet te percjellim eshte se ka nevoje akoma per studime me te thelluara por duket qe kosi ka nje vend te rendesishme ne nje diete te shendetshme.

Semundja e Arterieve Koronare

Author: | Categories: Semundje te Zemres No comments

Semundja e arterieve koronare ose semundja koronare e zemres eshte vrasesja Nr1 ne Amerike.
Kjo semundje vjen si rezultat i grumbullimit te pllakes sklerotike ne arterie, e cila bllokon qarkullimin e gjakut dhe rrit riskun per infarkt te miokardit.

Cfare eshte semundja e arterieve koronare?

semundje e arterieve koronarejpg

Si u tha me siper ajo eshte rezultat i grumbullimit te pllakes sklerotike ne arteriet koronare te zemres, dhe eshte nje gjendje e quajtur arterioskleroze, e cila con ne bllokim te eneve te gjakut qe furnizojne zemren. Arteriet qe fillimisht jane te bura dhe elastike ngushtohen dhe behen me te forta duke reduktuar fluksin e gjakut ne zemer. Zemra fillon te kete mungese oksigjeni dhe te elementeve ushqyes te rendesishem per te pompuar gjakun.

Si zhvillohet semundja e arterieve koronare?

Qe ne moshe te re pllaka e formuar nga kolesteroli fillon te grumbullohet ne muret e eneve te gjakut. Me kalimin e moshes pllaka qe vazhdon te depozitohet shkakton inflamacion te mureve te brendshem te eneve te gjakut duke rritur keshtu riskun per formimin e trombeve apo te infarktit te miokardit. Pllaka leshon kimikate qe provomovojne procesin e sherimit por i ben muret e brendshme te enevete gjakut te ngjitshem. Pastaj qeliza te tjera, si ato inflamatore, lipoproteinat dhe kalciumi qe udhetojne ne gjak fillojne te ngjiten ne muret e eneve te gjakut.
Eshte e vertete qe nje arterie koronare e bllokuar mund te krijoje ene te reja gjaku te cilat anashkalojne vendin e bllokuar per te furnizuar zemren me gjak. Megjithate ne rastet e punes se sforcuar apo te rritjes se stresit , arteriet e reja te formuara mund te mos jene ne gjendje te furnizojne zemren me oksigjen te mjaftueshem.
Ne disa raste, nje tromb (koagul gjaku) mund te bllokoje plotesisht furnizimin me gjak te muskulit te zemres duke shkaktuar infarkt. Nese bllokohen enet e gjakut qe furnizojne trurin atehere mund te shkaktohet nje ishemi cerebrale. Nese ne kete rast ena e gjakut cahet si pasoje e nje hipertensioni te pakontrolluar atehere mund te shkaktohet hemorragji cerebrale.

Cfare eshte ishemia?

Ishemia kardiake ndodh atehere kur pllaka apo materiali yndyror zvogelon pjesen e brendshme te arteries deri ne ate pike kur ajo nuk mund te plotesoje nevojat e zemres per gjak.
Infarkti mund te ndodhe me apo pa dhimbje kraharori dhe me simptoma te tjera.
Ishemia ndodh zakonisht gjate:
• Ushtrimeve
• Ngrenies
• Eksitimit apo stresit
• Ekspozimit ne temperature te ulta.

Semundja koronare mund te perparoje ne nivele te tilla qe te bej te mundur nje ishemi kardiake ne gjendje qetesie. Gjithashtu ishemia mund te ndodhi edhe pa shenja paralajmeruese te semundjes koronare dhe kjo mund te ndodhe me shpesh tek njerzit qe vuajne nga diabeti.
Kush jane simptomat e semundjes se arterieve koronare?
Simptoma me e shpeshte e semundjes koronare eshte angina ose dhimbje e kraharorit. Angina mund te pershkruhet si rendese, presion, dhimbje, djegie, mpirje, shtrengim etj. Mund te ngaterrohet shpesh me mos tretjen apo me urthin. Zakonisht angina ndihet ne kraharor, por gjithashtu mund te ndihet ne shpatulla, krahe, qafe, kurriz apo nofull.
Simptoma te tjera qe mund te shoqerojne semundjen koronare perfshine:
• Veshtiresi ne frymemarrje
• Aritmi
• Rrije te rrahjeve te zemres
• Dobesi apo marrje mendsh
• Ndjesi e te vjellit
• Djersitje

Si diagnostifikohet semundja e arterieve koronare?

elektriokardiogram

Doktori juaj mund tju thote nese keni semundje te arterieve koronare nese:
• Njihet me simptomat qe keni, me historine tuaj mjekesore apo me faktoret e riskut
• Duke ju bere nje vizite
• Duke bere analiza si elektrokardiogram, ushtrime nen stres, skaner, kateterizim kardiak etj…Keto teste do te ndihmojne mjekun tuaj te vleresoje shtrirjen e semundjes koronare, efektin qe ka ajo ne zemer dhe trajtimin me te mire per ju.

Si trajtohet semundja e arterieve koronare?

Trajtimi per semundjen e artereve koronare kerkon ndryshim thelbesore ne stilin e jeteses, marrjen e medikamenteve, nenshtrimi ne operacion dhe vizita te rregullta me kardiologun.
• Nese pini duhan, duhet ta lini. Evitoni ushqimet e perpunuara dhe duhet te mbani nje diete te varfer me yndyrna, sheqerna dhe kripe. Mbani ne kontroll sheqerin ne gjak nese vuani nga diabeti. Beni ushtrime rregullisht, por perpara se te filloni nje program te ri ushtrimesh konsultohuni me mjekun tuaj.
• Nese ndryshimi i stilit te jeteses nuk eshte i mjaftueshem per te menaxhuar semundjen e zemres atehere medikamentet mund te jene te nevojshme per te ndihmuar zemren te punoje ne menyre me eficente dhe te marri me teper gjak te pasur me oksigjen. Medikamentet qe duhet te merrni varen nga lloji specific i problemit qe keni me zemren.
• Procedura te zakonshme per trajtimin e semundjeve arteriale jane angioplastika koronare me ballon (PTCA), vendosja e stentit apo operacioni i bypass-it koronar. Te gjitha keto procedura rrisin furnizimin me gjak te zemres por ato nuk e kurojne semundjen e arterieve koronare. Ju perseri duhet te reduktoni faktoret e riskut per te parandaluar semundjen ne te ardhmen.
Doktoret po studiojne menyra te reja inovative per te trajtuar semundjet e zemres. Me poshte do lexoni disa prej tyre qe jane edhe me premtueset.
• Vendosja e substancave si qelizat burimore apo materiale te tjera gjenetike nepermjet venes apo ne menyre direkte ne indin e demtuar te zemres per te aktivizuar rritjen e eneve te reja te gjakut per te anashkaluar ato te demtuarat.
• Pacientet qe vuajne nga angina kronike por nuk i ndihmon mjekimi me nitrate apo qe nuk kualifikohen per operacione kirurgjikale te ndryshme mund te gjejne lehtesim te EECP. Kjo procedure perfshine perdorimin e jastekeve te vendosur ne kembe qe fryhen dhe shfryhen duke rritur furnizimin me gjak te arterieve koronare.

Cfare duhet te beni nese keni nje emergjence te arteriereve koronare?

Mesoni te dalloni simptomat e semundjes se zemres nga e cila vuani. Njoftoni menjehere mjekun tuaj nese po ju shfaqen simptoma te reja ose nese ato behen me te shpeshta apo me te renda. Nese ju apo dikush prane jush ndjen dhimbje gjoksi, sidomos nese spo mbushet me fryme, ka palpitacion, i merren mend, i rriten rrahjet e zemres, ka djersitje, atehere mos prisni me shume se disa minuta perpara se te njoftoni ambulancen.
Nese vuani nga angina dhe ju kane dhene nitroglicerine si mjekim, merrni ne telefon mjekun tuaj ose kerkoni qe dikush tju coje ne spital nese dhimbja vazhdon pasi keni marre 2 doza (ne interval 5 min nga njera-tjetra) ose pas 15 min.
Personeli i emergjences mund tju japi te pertypni nje aspirine per tju ndihmuar ne shperberjen e nje trombi te fresket.

Lulelakra Ndihmon Ne Parandalimin e Kancerit te Prostates dhe Vezores

Author: | Categories: Perime No comments

Lulelakra eshte shume e pasur me elemente ushqyes, dhe eshte nje nga perimet me te perdorura. Koka e saj kompakte permban shume fito-nutrient si vitaminat, indole-3-carbinol, sulforaphane etj. Keto elemente ndihmojne ne parandalimin e mbipeshes, diabetit dhe ofrojne mbrojtje nga kanceri i prostates, vezores apo ai i qafes se mitres.
Ajo eshte anetare e familjes se perimeve kruciferous ose brassicaceae. Lulelakra ka profil ushqyes dhe kimik te ngjashem me anetaret e familjes se perimeve brassica ku bejne pjese brokoli dhe lakra.

lulelakra2

Koka e lulelakres eshte e formuar nga lule te vogla te ngjeshura fort. Kjo perime e stines se ftohte preferon toke te pasur me elemente ushqyes per tu rritur dhe gjithashtu qe te permbaje lageshtire. Egzistojne disa lloje kulturash per kete perime qe kane ngjyra te ndryshme ndryshe nga ajo e bardha qe eshte me e zakonshmja. Ngjyrat mund te jene: jeshile,portokalli,lejla etj.
Per te ruajtur ngjyren e bardhe kremoze te lulelakres ajo duhet te mbrohet nga drita e diellit, perndryshe do te kthehej ne jeshile si pasoje e procesit te fotosintezes. Prandaj fermeret ne fusha i mbulojne me gjethe kur ato arrijne rreth ¼ e madhesise mesatare. Lulelakra e rritur plotesisht duhet te mblidhet ne kohen e duhur per te evituar qe te piqet me shume se c’duhet. Lulelakra e pjekur me shume se c’duhet humbet kompaktesine, siperfaqja i behet me kokrriza, humbet ngjyren, zbutet dhe humbet shijen.

Perfitimet shendetesore te lulelakres:

• Ka shume pak kalori. 100 gr lulelaker e fresket na jep vetem 26 kalori. Megjithate, ajo permban disa antioksidante dhe vitamina perveç faktit qe ka pak yndyre dhe zero kolesterol.
• Lulet e saj permbajne rreth 2 gr fibra per cdo 100 gr duke na dhene rreth 5 % te vleres se rekomanduar ditore.
• Lulelakra permban disa fito-kimikate anti-kanceroze si sulforaphane dhe sterole bimore si indole-3-carbinol, i cili duket se vepron si agjent anti-estrogjen. Keto komponente se bashku sjellin benefite te vertetuara kunder kancerit te: prostates, te qafes se mitres, te vezores. E gjithe kjo vjen si pasoje e inhibimit te rritjes se qelizave kancerogjene dhe efektit citotoksik ne qelizat kanceroze.
• Per me teper ajo permban Di-indolyl-methane (DIM), nje lipid i tretshem, element ky i gjetur ne sasi te mjaftueshme ne familjen e perimeve Brassica, qe perfshine edhe lulelakren. Eshte pare se DIM eshte efektiv si modulator i imunitetit, agjent anti-bakterial dhe anti-viral. Ky komponent i sjell keto funksione ne baze te aftesise se tij per te sintetizuar dhe fuqizuar receptoret
Gamma-Interferon ne nivel qelizor. DIM aktualisht gjen perdorim ne trajtimin e papillomatozes respiratore e shkaktuar nga Papilloma Virus (HPV) dhe eshte ne fazen e III te testimeve klinike per displazine e qafes se mitres.lulelakra
• Lulelakra e fresket eshte nje burim ekselent i vitamines C, 100gr na japin rreth 48.2 mg ose 80% te vleres se rekomanduar ditore. Vitamina C eshte nje antioksidant qe lufton kunder radikaleve te lira te rrezikshme, aktivizon imunitetin dhe parandalon infeksionet dhe kancerin.
• Ajo permban sasi te konsiderueshme te disa nga vitaminave B si folate, acid pantotenik (vit B5), Vitamine B6, Vitamine B1, Niacine (Vit B3) dhe Vitamine K. Keto vitamina jane thelbesore ne kuptimin qe trupi i kerkon ato nga burime te jashtme per te plotesuar nevojat e tij per metabolizimin e yndyres, proteinave apo karbohidrateve.
• Gjithashtu lulelakra eshte nje burim i mire i mineraleve si magnezi, hekuri, kalciumi, kaliumi. Magnezi perdoret nga trupi si ko-faktor per enzimen superoxide dismutase. Kaliumi eshte nje elektrolit i rendesishem qe ndihmon ne kundershtimin e efekteve te natriumit ne presionin e larte te gjakut.

Perzgjedhja dhe ruajtja

Lulelakra gjendet ne treg gjate gjithe vitit, megjithate ajo eshte me e mire gjate muajve te dimrit. Ne pergjithesi korrja fillon kur koka e lulelakres ka arritur madhesine e deshiruar por perpara se lulet e saj te fillojne te ndahen.
Ne market zgjidhni lulelakren e fresket, kur ka ngjyre te bardhe, kur eshte kompakte dhe qe duket e rende ne dore. Siperfaqia me kokrriza dhe lulet e ndara nga njera tjetra jane tregues se ajo eshte e pjekur me shume se c’duhet, ndersa ngjyra drejt jeshiles tregon se eshte ekspozuar me shume se c’duhet ne diell. Evitoni lulelakrat qe jane te vrara sepse tregon qe nuk jane mbledhur me kujdes, dhe nese kane hije te errata qe mund te jene tregues se jane te mykura.
Ne shtepi duhet ta ruani ne frigorifer. Ato qendrojne te fresketa rreth 1 jave nese ruhen si c’duhet.

Disa keshilla per servirjen

Per ta lare vendoseni lulelakren me koke poshte ne nje ene te madhe dhe shperlajeni me uje te rrjedhshem per 15-20 min per tu siguruar qe te hiqni insektet, dheun apo sprei fungicite dhe insekticide me te cilet mund te jete lyer nga fermeret. Hiqni kercellin e trashe dhe gjethet.
Zakonisht lulet ndahen ne pjese perafersisht te barabarta qe te siguroheni per nje zierje te mire. Gatuhet e zier ne uje me kripe. Zierja me teper sec duhet mund te shkaktoje humbje te elementeve ushqyes, sidomos te vitamines C. Disa keshilla per servirjen jane:
• Lulelakera kombinohet mire me perimet e tjera, apo me mishin.
• Aloo-gobi eshte nje pjate tipike e vendeve te Azise jugore sidomos ne Indi, Pakistan apo Nepal
• Lulelaker e skuqur me veze.
• Lulet e saj mund te gatuhen me lloje te ndryshme pastash

Kujdes

Ashtu si pjestaret e tjere te familjes brassica/cruciferous, mbiperdorimi ne sasi dhe ne kohe i lulelakres mund te shkaktoje fryrje te gjendres tiroide dhe mungese te hormonit te tiroides. Kjo si pasoje e pranise se disa komponenteve te quajtur goitrogjen. Prandaj eshte e keshillueshme te evitohet ne individe me keqfunksionim te tiroides, nderkohe qe mund te perdoren rregullisht ne persona te shendetshem.

Pse Na Prishen Dhembet? Si Mund Ta Parandalojme?

Author: | Categories: Dhembet 1 Comment

Kariesi i dhembeve (prishja e dhembeve) eshte semundja me e shpeshte ne bote. Eshte nje semundje e indeve te forta te dhembit dhe shkaktohet nga bakteret. Infeksioni bakterial perparon dhe demton strukturen e forte te dhembit si smaltin, dentinen apo cementin derisa ato te shkaterrohen dhe te formohen kavitete qe njihen me emrin karies.

Ne menyre qe te formohen kavitet kariose nevojitet bashkeveprimi i kater faktoreve te ndryshem:

• Bakteret
• Predispozita individuale
• Karbohidratet
• Koha

Faktori me i rendesishem per prishjen e dhembeve eshte prania e baktereve ne goje e cila eshte e paevitueshme. Nder bakteret kryesore pergjegjese per prishjen e dhembeve permendim Streptokokun mutans dhe Laktobacillin. Keto baktere ushqehen me karbohidratet e depozituara ne siperfaqen e dhembit dhe prodhojne acide si acidi laktik qe duke ulur pH e gojes shkaktojne demineralizimin e indeve te forta te dhembit. Demineralizimi i struktures se dhembit ben qe ajo te dobesohet dhe te shkaterrohet, si rrjedhoje formohen kavitete ne siperfaqen e tyre.

Predispozita individuale do te thote qe nje personi mund te kete nje strukture te caktuar anatomike te dhembit, si fisura te thella te dhembit qe favorizon grumbullimin e mbetjeve ushqimore. Kjo ben qe bakteret ta kene me te lehte te shumohen prandaj ky person eshte me i predispozuar per tju prishur dhembet. Gjithashtu nje person qe vuan nga semundje sistemike kronike qe shkakton pakesim te prodhimit te peshtymes eshte me lehte i prekshem nga kariesi.

Karbohidratet jane te tipeve te ndryshme dhe jo te gjitha llojet mund te fermentohen nga bakteret. Karbohidrati i preferuar prej tyre eshte glukozi, fruktozi dhe saharozi (sheqeri i tavolines). Nje diete me sasi te vogel saharozi mund te parandaloje formimin e kaviteteve tek dhembet.

Koha gjate te ciles dhembet jane te ekspozuara ndaj mjedisit acid ndikon ne zhvillimin e kariesit. Procesi karioz fillon ne pak dite por kjo sdo te thote qe procesi karioz krijohet brenda nates. Duhet kohe qe bakteret te kolonizojne dhe te mundin mekanizmat mbrojtes te trupit.

Procesi karioz formon kavitete qe ekspozojne tubulat dentinale ose indet e pulpes duke shkaktuar dhimbjen e dhembit qe mund te marri vlerat nga 1-10 ne varesi te thellesise se kavitetit. Nese kaviteti ndodhet vetem ne smalt ndodh ekspozimi i tubulave dentinale qe shkakton sensibilizim te dhembit dhe atehere fillojme te ndjejme nese perdorim ushqime apo pije te ftohta apo te nxehta. Kjo lloj ndjeshmerie ndalon menjehere sapo largojme burimin e te ftohtit.
Nese kaviteti ka perparuar ne dentine atehere ndjeshmeria vazhdon per pak sekonda edhe pasi e kemi larguar burimin e te ftohtit, dhe dhimbja mund te jete shume e forte nese kaviteti eshte shume i madh.
Nese kaviteti e kalon dhe shtresen dentinale atehere pulpa ekspozohet ndaj baktereve dhe agjenteve te tjere duke krijuar edhe emergjenca te rendesishme dentare. Nese nuk mjekohet dhembi ne kete faze atehere pulpa mund te shkoje ne nekroze vetvetiu dhe te formohet nje abses me pus. Gjithashtu kavitete shume te thella mund te cojne ne fraktura te dhembit te cilat mund te cojne deri ne heqjen e dhembit.

Mjekimi i kariesit varet nga madhesia e kavitetit. Procesi i demineralizimit te dhembeve fillon perafersisht 12 ore pas larjes se dhembeve dhe ne kete kohe eshte nje proces i kthyeshem. Nese eshte vetem ne hapat e para disa studime kane treguar qe edhe perdorimi i pastave me flor mund te rimineralizoje indet e dhembit. Ne varesi te madhesise se kaviteti keto jane disa alternativa per mjekimin e tyre:

• Nese tashme eshte formuar kaviteti por ende eshte i vogel atehere eshte e nevojshme te kurohet nga dentisti, i cili me ane te materialeve te ndryshme heq indet e demtuara te dhembit dhe i zevendeson ato me mbushjen
• Nese tek i njejti dhemb ka disa kavitete te rendesishme atehere mbushja vetem me materiale nga dentisti ndoshta nuk eshte e mjaftuesme. Ne te tilla raste mund te jete e keshillueshme edhe veshja e dhembit me kellef.
• Nese kariesi ka perparuar ne thellesi te dhembit shume prane ose deri ne pulpe atehere mjekut mund ti duhet ta devitalizoje (ti heqi nervin) per te parandaluar absese ne te ardhmen. Dhe gjithashtu ne kete rast mund te jete e nevojshme qe pas trajtimit dhembi te vishet me kellef.
• Nese kariesi ka shkaterruar pjesen me te madhe te dhembit ose kaviteti ka perparuar deri ne rrenje atehere dentisti mund tju keshilloje heqjen e dhembit dhe zevendesimin e tij me nje ure apo me implant (mbjellje).

Masat parandaluese per prishjen e dhembeve jane:

Higjiena e mire e gojes dhe ndryshimet ne diete. Larja e dhembeve pas cdo vakti eshte shume e rendesishme. Te pakten 3 here ne dite pas vakteve kryesore por shpesh per motive pune eshte e pamundur larja e dhembeve, ne te tilla raste pertypja e camcakezave rrit prodhimin e peshtymes e cila redukton pH acid duke parandaluar keshtu demineralizimin e indeve te forta te dhembit. Shume e rendesishme eshte qe perpara se te flini ti kushtoni shume kujdes larjes se dhembeve te pakten 3 minuta, sepse gjate nates prodhimi i peshtymes reduktohet duke lehtesuar kolonizimin nga bakteret. Per te evituar kariesin midis dhembeve duhet te perdorni edhe fijen interdentare.

Shmangia e konsumimit te ushqimeve qe permbajne karbohidrate gjate gjithe dites parandalon gjithashtu formimin e kariesit. Ju duhet te evitoni ushqime qe ngjiten si karamelet ose te hani gjate gjithe kohes ushqime me sheqerna apo pije me sheqer si coca cola sidomos nese nuk keni mundesi te lani dhembet.

Beni kontrolle te rregullta dhe seanca higjiene profesionale ne menyre periodike per te parandaluar apo per te mjekuar prishjen e dhembeve per evituar perkeqesimin e tyre.

Frutat Dhe Perimet Qe Ju Mbrojne Nga Rrezet e Demshme Te Diellit

Author: | Categories: Lekura No comments

Gjate sezonit te veres lekura juaj nese nuk tregoni kujdes mund te demtohet edhe ne menyre te pakthyeshme. Dielli dhe rrezet e tij pervec efekteve positive ka edhe efekte negative. Si per shembull ekspozimi ndaj rrezeve te tij ne oret e pikut i shkakton lekures tuaj deme nga me te ndryshmet sa mund tju rrezikojne edhe jeten. Pervec mbrojtjes se lekures me kremera kunder diellit, mos ekspozimin ne diell gjate oreve me te nxehta dhe hidratimin e saj shume te rendesishme jane edhe ushqimet qe konsumoni. Me poshte eshte nje liste frutash dhe perimesh qe do te aktivizojne mburojen tuaj epidermale, duke ju mbrojtur nga djegiet e lekures gjate gjithe vitin dhe vecanerisht ne sezonin e veres.

Domate

Domatja eshte mbrojtese natyrale kunder diellit. Sipas nje studimi nga gazeta britanike e dermatologjise, 20 gra te shendetshme nga mosha 21- 47 qe hanin 4 luge domate me vaj ulliri cdo dite per 3 muajsh ishin me te mbrojtura nga djegia e diellit se sa ato qe konsumonin vetem vaj ulliri. Domatet dhe produktet me baze domaten jane nje burim i madh i antioksidantit te quajtur likopene (lycopene) i cili eshte provuar qe na siguron nje mbrojtje afatgjate kunder efekteve te induktuara nga rrezatimet UV.
Me ne fund nje justifikim i mire per te konsumuar me teper Bloody Mary.

Karrota

Ushqimi i lepujve jo vetem qe parandalon demtimet nga dielli por edhe mund ti riparoje ato. Ne nje studim te fundit Korean, 30 gra te shendetshme moren nje doze prej 30 mg beta karoten (vlera e 6 karrotave) per 3 muaj. Si rezultat antioksidantet mbrojten dhe riparuan qelizat nga mplakja. Shtoni karrotat ne dieten tuaj dhe do te shihni menjehere efektin e tyre pozitiv ne lekure dhe ne gjithe organizmin tuaj.

Patate te embla

Ashtu si karrotat, patatet e embla jane gjithashtu nje burim i madh i beta karoteneve qe mbrojne lekuren. Zgjidhni nje kokerr te madhe ne supermarket apo ne tregun fshatar, priteni ne copa te holla, lyejini me vaj ulliri te perzier me piper te zi, rigon dhe verini te piqen deri sa te marrin ngjyre te arte. Voilà – ja ku keni nja snak shume te shendetshem veror.

Perime me ngjyra te errta dhe te ndezura

Ju tashme e dini qe nje pjate me shume ngjyra eshte nje pjate e shendetshme . Kur beni Pazar per domatet e kuqe, sallaten jeshile, specat e verdhe kini parasysh te zgjidhni ato perime qe kane ngjyren me te erret. Rregulli kryesor eshte sa me e theksuar eshte ngjyra aq me ushqyese dhe me te vlefshem jane antioksidantet te cilet ndihmojne ne kundershtimin e efekteve te radikaleve te lira ne organizem.

Shalqi

Watermelon

Te ngrenit te gjerave te kuqe ju ndihmon te mos skuqeni. Likopeni, i njejti antioksidante qe gjendet te domatet mund te reduktoje rrezikun te ngjani si aragoste sipas Brooke Joanna Benlifer, e cila eshte e specializuar ne parandalimin e kancerit nepermjete ushqimit. Shijoni nje sallate verore shume te lehte qe ju mbron nga rrezet vetem me 4 perberes: Copa shalqiri te prera ne kubike, djathe te bardhe, pak gjethe menteje dhe vaj ulliri. Mund te shtoni piper dhe kripe sipas shijeve.

Luleshtrydhe, kivi dhe portokalle

Te pasura me vitamine C, keto tre fruta jane te ekujpazhuara per te ndihmuar bllokimin e qelizave kancerogjene. Vitamina C eshte shume e mire per te ndihmuar ne reduktimin e radikaleve te lira qe trupi krijon si pergjigje e trupit per demtimin qelizor nga ekspozimi ndaj rrezeve te diellit. Ne kete aspekt kivi eshte mreti i frutave, ai ka me shume vitamine C se cdo frut tjeter.

Bajame dhe Fara luledielli

Shtojini sallates tuaj, kosit apo lengut te frutave disa bajame apo fara luledielli, te dyja te pasura me vitamine E, nje tjeter antioksidante i fuqishem qe ju mbron nga demtimi prej diellit. Kjo vitamine gjithashtu eshte provuar qe ngadelson plakjen e qelizave te lekures dhe zvogelon shfaqjen e shenjave.

Molle

Nje molle ne dite i thote kancerit te lekures ik- por vetem nese ka lekure te kuqe. Sipas nje studimi ne Universiteti Cornell ne 2007, lekura e molleve te kuqe eshte e pasur me disa perberes te quajtur triterpenoid, te cilet jane provuar qe bllokojne ose i vrasin qelizat kancerogjene ne testet laboratorike.

Caj jeshil

Nje gote freskuese me caj jeshil jo vetem qe ju qeteson por ju ndihmon te mos prekeni nga kanceri. Caji jeshil permban EGCG, nje kimikat natyral qe lufton radikalet e lira, zvogelon inflamacionin nga brenda dhe ne fund mund te parandaloje zhvillimin e kancerit te lekures.
Sigurohuni qe eshte i decafeinuar. “Kafeina eshte nje agjent dehidratues. Kur trupi juaj eshte i dehidratuar, i thote trurit te thithi ujin nga lekura”. Lekura juaj eshte si nje radiator qe ruan lengjet dhe nese trupi eshte i varferuar nga lengjet do te perpiqet te thithi sa me shume uje te mundet nga siperfaqja.”

Cokollata e zeze

Ju qe adhuroni cokollaten jini te vemendshem. Cokollata e zeze e perbere nga 65 % ose me shume kakao permban antioksidantet e quajtur flavonoide te cilet mbrojne trupin nga demtimet e diellit. Bejini nder linjave tuaja dhe konsumoni vetem nje sasi te vogel prej vetem 200 gr ne jave. Shoqerojeni me nje gote vere ose cajt jeshil te ftohte.

Dieta Mesdhetare – Si Te Humbisni Kilet e Teperta

Author: | Categories: Keshilla per tu dobesuar No comments

Dieta mesdhetare konsiderohet nje diete e balancuar, pra ajo lejon konsumimin e cdo lloj ushqimi pa bere eliminime drastike: te proteinave, te karboidrateve apo yndyrnave si mund te ndodhe me dieta te tjera.

Qellimi: Nje diete e tille nuk ka si qellim vetem renien ne peshe por edhe ruajtjen e shendetit te zemres dhe trurit, parandalimin e kancerit, parandalimin dhe kontrollin e diabetit.

Cfare do arrini? Ju do te humbni peshe, do ruani rezultatet qe do arrini dhe do te evitoni semundje kronike te demshme per shendetin.

Si funksionon dieta mesdhetare?

Varet nuk ka vetem “nje” diete mesdhetare. Greket ushqehen ndryshe nga italianet, te cilet ushqehen ndryshe nga francezet dhe spanjollet. Por ato ndajne shume gjera te perbashketa. Duke punuar ne fakultetin e shendetit publik te Harvardit nje studiues krijoi nje piramide ushqimore mesdhetare qe i jep rendesi shume te madhe frutave, perimeve, drithrave, fasuleve, lajthive, bishtajave, vajit te ullirit, barishteve dhe erzave; te ngrenit te peshkut te pakten 2 here ne jave, ngrenia e mishit te pules, vezeve, djathit dhe kosit dhe ruajtja e embelsirave dhe mishit te kuq per raste speciale. Ne maje te saj nje shperlajre me vere te kuqe (nese deshironi).Mbani mend te jeni aktive dhe jeni ne rregull.

Meqenese ky eshte nje model ushqimor jo nje diete e strukturuar, eshte ne doren tuaj te percaktoni sa kalori duhet te merrni per te ruajtur peshen tuaj, cfare do te beni per te qene aktiv dhe se si e strukturoni menune mesdhetare.

A do te humbni ne peshe? 

Nderkohe qe disa kerkime e kane lidhur dieten mesdhetare me humbjen e peshes ose me risk me te ulet per obezitet apo mbipeshe, juria eshte ende ne abstenim. Gjithsesi nese ju ndertoni plan me deficit kalorish , dmth te merrni me pak kalori se maksimumi i rekomanduar, ose nese digjni me shume kalori duke u stervitur me shume, ju do te humbni disa kile. Sa shpejt do ti arrini rezultatet eshte teresisht ne doren tuaj.

A ben mire per zemren?

Sigurisht. Dieta mesdhetare eshte shoqeruar me risk te reduktuar per semundje kardiovaskulare dhe eshte treguar qe ajo redukton presionin e gjakut dhe kolesterolin e keq “LDL”. Nese perqasja juaj mesdhetare eviton yndyrnat e saturuara (qe kontibuojne ne kolesterol te larte) dhe perfshin yndyrna me te shendetshme si ato mono apo poli- insaturuara (qe reduktojne kolesterolin), ju do ti beni zemres tuaj nje favor.

A mund te parandaloje apo kontrolloje diabetin?

Kjo lloj diete mendohet qe te jete nje alternativ e mire per te dyja.
Parandalimi: Te qenit mbipeshe eshte nje nga faktoret me te rendesishem te riskut per diabetin e tipit 2. Nese ju duhet te bini ne peshe dhe te ruani peshe te shendetshme dhe dieta mesdhetare ju ndihmon per kete atehere kjo eshte ne favorin tuaj. Studimet gjithashtu sugjerojne qe nese ndiqni nje diete mesdhetare te shendetshme mund te zvogelohet rreziku per te zhvilluar semundje metabolike, te cilat mund te cojne ne diabet te tipit 2 ose semundje te zemres.
Kontrolli: Disa studime kane treguar qe per te semuret me diabet, ndjekja e dites mesdhetare permireson nivelet e hemoglobines se glikosuar, nje tregues i sheqerit ne gjak.

Si perputhet kjo lloj diete me udhezimet e pranuara dietike?

Yndyrnat- Ju do te qendroni brenda rekomandimeve me rreth 20-35 % te kalorive ditore nga yndyrnat.
Proteinat- Me dieten mesdhetare qendroni sipas rekomandive ne kuotat 10-35% te kalorive ditore.
Karbohidratet- Me 50% te kalorive ditore ju do ti qendroni rekomandimeve.
Kriperat- Maksimumi i rekomanduar ditor eshte 2,300 mg, por nese jeni mbi 51 vjec, vuani nga hipertensioni, diabeti, semundje kronike te veshkave atehere limiti eshte 1,500 mg.
Fibrat- Te merrni dozen e rekomanduar ditore 22 deri ne 34 gr ne dite per te rriturit ju ndihmon te ndiheni te ngopur dhe promovon tretjen. Nuk duhet te jete e veshtire te arrini kete qellim me dieten mesdhetare
Kaliumi- Nje sasi e caktuar e ketij elementi shume te rendesishem mund te anulloje efektin e kripes per te rritur presionin e gjakut, humbjen e kockes dhe zvogelon riskun per gure ne veshka. Nuk eshte edhe aq e lehte te merrni 4,700 mg nga ushqimi (bananet permbajne kalium mgjth duhet te hani 11 te tilla ne dite). Menuja mesdhetare perseri nuk i ploteson plotesisht nevojat por meqenese do te konsumoni shume fruta dhe perime, ju do te merrni me shume kalium se me cdo diete tjeter.
Kalciumi- Nuk eshte e rendesishmte te ndertoni dhe te mbani kockat, e rendesishme eshte qe edhe enet e gjakut dhe muskujt te funksionojne sic duhet. Femrat dhe cdokush mbi 50 vjec perpiqen shume per te marre dozen e rekomanduar ditore 1,000- 1,300 mg kalcium ne dite. Menuja e thjeshte nuk do ju japi mjaftueshem, por te ngrenit te kosit, tofu dhe drithra duhet te jene te mjaftueshme.
Vitamina B-12- Te rriturit duhet te marrin 2,4 mikrogram nga ky element qe eshte shume i rendesishem per funksionimin normal te metablozmit te qelizave. Duke ngrene kosin dhe drithrat ju afroheni me teper me kete qellim.
Vitamina D- Te rriturit qe nuk marrin mjaftueshem rreze dielli duhet te marrin 15 mikrogram vitamine D ne dite me ushqimet ose suplemente per te zvogeluar riskun e frakturave te kockave. Bulmetet me pak yndyre dhe drithrat do ju ndihmojne te plotesoni kete kerkese te trupit.

Sa e lehte eshte te ndiqet?

Meqenese dieta mesdhetare nuk ndalon grupe te tera ushqimesh, nuk duhet te jete e veshtire te mbahet per nje kohe te gjate.
Eshte relativisht e shtrenjte si diete, por nuk keni pse te zgjidhni veren me te shtrenjte ne treg, ose pse te zgjidhni perimet jashte stines, mund te konsumoni perimet qe gjeni me oferte

Menu mesdhetare

Me poshte do te lexoni nje menu tipike mesdhetare me 1500 kalori.

Mengjesi

180 gr kos 75 gr luleshtrydhe dhe nje luge caji me mjalt, 1 fete buke te thekur dhe gjysme avokado.

Dreka

Nje pite e lyer me 2 luge caji, humus (salce tipike arabe e pergatitur nga qiqrat) dhe e mbushur me perime jeshile (190 gr) dhe dy feta domate.
1 filxhan supe me perime
1 kokerr mesatare portokalli
Uje me pak limon

Mbasdite

20 gr bajame
20 gr kikirike

Darka

85 gr Salmon, 90 gr kuskus, 95 gr kunguj, dhe 4 asparagus
Sallata
95 gr rukola
95 gr spinaq
1 luge caji me djath parmixhano
1 luge caji uthulll
150 gr vere te kuqe

Ne tabelen e me poshtme do te shikoni vlerat ushqimore per nje diete tipike mesdhetare, por vlerat individuale mund te ndryshojne ne baze te ushqimeve qe ju zgjidhni te konsumoni.

Dieta mesdhetare Rekomandimet

 

 

Hemorroidet- Si Mjekohen Dhe Parandalohen Ato?

Author: | Categories: Hemorroidet No comments

Hemorroidet jane vena te zgjeruara ne pjesen fundore te zorres se trashe. Ky problem mund te jete shpesh i dhimbshem por zakonisht nuk eshte serioz.
Venat mund te zgjerohen ne brendesi te canalit anal dhe formojne ato qe quhen hemorroide te brendshme. Ose venat mund te zgjerohen afer me daljen e anusit per te formuar hemorridet e jashtme. Mund te ndodhi qe nje njeri te kete te dyja llojet e hemorroideve njekohesisht. Simptomat dhe mjekimet jane te ndryshme per dy tipet e hemorroideve.

Cfare i shkakton hemorroidet?

Presioni i madh ne venat e zones se legenit dhe te rektusit mund te shkaktoje hemorroidet.
Normalisht indet brenda anusit mbushen me gjak per ndihmuar levizjen e zorreve. Nese ju sforcoheni, presioni i rritur shkakton fryrje te venave dhe hollim te siperfaqes se tyre duke shkaktuar hemorroidet.
Diarrea dhe kapslleku gjithashtu mund te coje sforcim dhe rritje te presionit te gjakut ne venat e kanalit anal.
Grate shtatzena mund te kene hemorroide 6 muajt e fundit te shtatezanise, si pasoje e presionit te rritur ne enet e gjakut te zones se legenit te shkaktuar nga zmadhimi i mitres. Forca e ushtruar gjate lindjes mund ti perkeqesoje me teper ato.
Gjithashtu te qenit mbi peshe mund te coje ne krijimin e hemorroideve.
Per disa njerez hemorroidet nuk jane shume shqetesuese dhe mund ti bezdisin per nje kohe te shkurter,. Disa te tjere kane shqetesime here pas here kur hemorroidet acarohen. Nderkohe qe per disa njerez eshte lufte e vazhdueshme me bezdisje, kruarje, dhimbje te shkaktuar nga hemorroidet.

Kush jane simptomat?

Simptomat me te zakonshme per te dy llojet e hemorroideve si te brendshme dhe te jashtme jane:

• Hemorragji gjate levizjeve te zorreve. Ju mund te shikoni gjak te kuq ne letren higjenike
• Kruarje
• Dhimbje ne zorren e trashe dhe veshtiresi ne pastrimin e zones anale.

Hemorroidet e brendshme

Nese keni hemorroide te brendshme ju do te shihni njolla gjaku te kuqe te ndezur ne letren higjenike ose pika gjaku te kuqe te ndezur ne tualet.
Hemorroidet e brendshme shpesh jane vena te vogla te fryra ne kanalin anal. Por ato mund te jene edhe vena te medha si qeska qe dalin jashte anusit gjate gjithe kohes. Ato mund te shkaktojne dhimbje nese dalin jashte kanalit anal dhe kur shtypen nga muskujt anal. Gjithashtu mund te shkaktojne shume dhimbje nese nderpritet furnizimi i tyre me gjak. Nese hemorroidet dalin jashte ju gjithashtu mund te shikoni mukus ne letren higjenike

Hemorroidet e jashtme

Hemorroidet e jashtme mund te mos shkaktojne asnje simptome dhe te mos jeni as ne dijeni per pranine e tyre. Por ato mund te irritohen dhe te koagulojne (mpiksen) nen lekure duke shkaktuar gjendrra te dhimbshme. Keto quhen hemorroide te mpiksura.

Si diagnostifikohen hemorroidet?

Mjeku juaj mund tju thote nese keni hemorroide duke degjuar historine tuaj shendetsore apo duke bere nje vizite mjekesore.
Nese jeni nen 50 vjec dhe keni gjakderdhje anale mjeku juaj fillimisht nuk do ju beje shume analiza. Ai mund te egzaminoje zorren e trashe me gisht ose duke perdorur nje sonde me drite brenda rektumit tuaj.
Por kujdes gjakderdhja anale mund te jete edhe shenje e nje problemi me serioz si psh: kanceri i zorres se trashe , i rektumit, apo ai anal. Prandaj nese ne viziten e pare mjeku juaj nuk arrin te percaktoje shkakun e gjakderdhjes anale atehere ai mund te perdore nje sonde me drite per te pare 1/3 e fundit te zorres se trashe ose nje lloj tjeter sonde per te pare te gjithe zorren e trashe dhe per te gjetur shkakun e humbjeve te gjakut.

Si mjekohen apo parandalohen hemorroidet?

Per pjesen me te madhe te hemorroideve te jashtme , mjafton mjekimi ne shtepi. Kjo do te thote qe duhet te shtoni sasine e fibrave qe merrni me ushqimet, te pini me teper uje dhe te perdorni kremrave kunder kruarjeve. Te njejtat mjekime shtepiake mund te perdoren edhe per hemorroidet e brendshme nese nuk jane shume te acaruara.
Ju mund te parandaloni irritimin dhe simptomat e dhimbshme te hemorroideve duke ndjekur keto keshilla:

Shmangni kapsllekun

• Perfshini frutat, perimet, bishtajat dhe dritherat ne dieten tuaj ditore. Keto ushqime jane shume te pasura me fibra.
• Pini shume lengje, aq sa urina juaj te kete ngjyre te verdhe te celet ose te jete e zbehte si uji
• Beni ushtrime perdite. Perpiquni te pakten te beni aktivitet fizik te moderuar te pakten dy ore e gjysme ne jave ose ushtrime energjike per te pakten nje ore e nje cerek ne jave.
• Merrni suplemente me fibra si Citrucel ose Metamucil cdo dite nese eshte e nevojshme. Fillimisht duke marre nje doze te vogel dhe dalengadale duke rritur dozen ne nje muaj ose me shume.
• Planifikoni nje orar te caktuar per te dale jashte. Duke pasur nje rutine ditore mund tju ndihmoje. Merrni kohen qe ju duhet duke evituar kontraktime te panevojshme kur dilni jashte.

Praktikoni zakone te shendetshme per jashteqitjen

• Shkoni ne banje sapo ndjeni se duhet te shkoni.
• Evitoni sforcimin per te dale jashte. Relaksohuni dhe jepini kohe vetes qe gjerat te ndoshin natyrshem.
• Evitoni te mbani frymen gjate jashtqitjes.
• Evitoni leximin apo gjera te tjera qe mund tju terheqin vemendjen kur jeni ulur ne tualet. Dilni menjehere nga tualeti sapo mbaroni.

Modifikoni aktivitetet ditore

• Evitoni qendrimin ulur apo ne kembe per nje kohe te gjate. Beni shpesh ecje te shkurtra.
• Nese eshte e mundur evitoni te ngrini objekte te renda. Nese ju duhet te ngrini objekte te renda gjithnje nxirrni frymen ndersa ngrini peshen. Mos e mbani asnjehere frymen
• Nese jeni shtatzene, duke fjetur anash do te reduktoni presionin e gjakut ne enet e gjakut te zones pelvike. Kjo ndihmon te parandaloje zmadhimin e hemorroideve egzistuese.

Nese hemorroidet e brendshme jane te medha atehere jane te nevojshme teknika te tjera mjekuese qe quhen teknika rregulluese. Mjeku mund ti lidhi hemorroidet duke reduktuar furnizimin e tyre me gjak derisa ato fillojne te zvogelohen ose zhduken plotesisht. Shenjat qe ngelen ndihmon ne mbeshtetjen e indeve anale dhe ndihmon ne parandalimin e hemorroideve te reja. Teknikat rregulluese perfshine te lidhurit te hemorroideve me llastik ose perdorimni e nxehtesise, lazerit dhe rrymes elektrike per te krijuar ind riparues (shenje)

Gjithashtu per te hequr hemorridet mund te behen nderhyrje kirurgjikale nese mjekimet e tjera nuk funksionojne. Kjo lloj nderkyrje quhet hemorroidektomi dhe ajo zakonisht perdoret kur hemorroidet e brendshme jane te medha, kur ka disa hemorroide te vogla ose kur mjekimet e tjera nuk kane mundur te kontrollojne gjakderdhjen. Ndonjehere kombinimi i hemorrodektomise dhe teknikave rregulluese eshte menyra me efektive per ti mjekuar ato.

 

 

Infogram Per Migrenen

Author: | Categories: Dhimbja e Kokes No comments

Migrena mund te shkaktohet nga shume faktore te ndryshem qe nuk jane te njejtet per njerez te ndryshem. Megjithate ne infogram-in e meposhtem do te shikoni 5 aktivizuesit kryesore te dhimbjes se kokes.

Shkaktaret e migrenes

Per te mesuar me shume per migrenen dhe si parandalohet ajo lexo ketu.

 

11 Fakte Thelbesore Per Kafeinen

Author: | Categories: Ushqime Te Shendetshme No comments

Sic e di mire cdo njeri qe pelqen kafene dhe e pi shume ate, kafeina eshte stimulues dhe droge. Duke e konsumuar se tepermi, do te beheni te varur dhe mund te keni  probleme me shendetin. Ne te njejten kohe, studim pas studimi eshte treguar se konsumi i ushqimeve te pasura me kafeine si: kafeja, caji, cokollata e zeze mund te zvogeloje rrezikun per semundje te zemres, diabetin, infarktin apo kancerin, pjeserisht sepse keto ushqime jane burime te pasura me antioksidante qe luftojne semundjet.
Perpara se te pini edhe nje kafe tjeter apo perpara se te hapni kanacen e rradhes ju duhet te mesoni keto fakte.

kafeine

1. Kafeina mund te ndikoje ne humorin tuaj.

Perfitimet shendetesore te kafeines jane te medha nese ajo konsumohet ne sasi te moderuar. Kafeina stimulon prodhimin dhe leshimin e dopamines, nje neurotrasmetues qe aktivizon nje siperfaqe me mase gri te trurit pergjegjese per vigjilencen dhe produktivitetin. Meqenese dopamina rregullon humorin, nje filxhan kafeje rregullon humorin te pakten perkohesisht, kjo sipas nje studimi ne akademine e neurologjise ne USA. Por ne te njejtin studim njerzit qe pine me shume pije me gaz si coca cola kane 30% me teper mundesi per te zhvilluar depresionin se sa ato qe nuk i konsumojne keto pije, duke sugjeruar se burimi juaj i kafeines dhe sasia e sheqerit qe permban eshte celesi nese do te kete efekt permiresues ne humorin tuaj apo jo.

2. Kafeina mund te reduktoje rrezikun per kancer te gojes.

shendeti i gojes

Nje studim ne USA nga shoqata Amerikane e Kancerit gjeti nje lidhje te forte midis kafese me kafeine dhe riskut per vdekje nga kanceri i gojes. Ne 968,432 burra dhe gra qe moren pjese ne studim te cilet ishin pa kancer ne fillim te tij, 868 vdiqen nga kanceri ne goje gjate 26 vjeteve te studimit. Studiuesit zbuluan se ata qe pinin me teper se 4 fixhane me kafe ne dite e kishin te pergjysmuar rrezikun per vdekje nga kanceri i gojes ne krahasim me ata qe nuk pinin rregullisht kafe.

3. Sasia e tepruar e kafeines ka edhe rreziqe.

Jo te gjitha lajmet qe lidhen me kafeinen jane te mira. Kafeina eshte droge dhe si cdo lloj tjeter droge ajo mund te kete efekte negative nese konsumohet ne sasi te medha. Ne doza me te larta se 500 mg, qe eshte afersisht sasia qe gjendet ne 4 filxhan kafeje, kafeina eshte zbuluar se shkakton nervozizem, pagjumesi, crregullime te stomakut, dridhje muskulare dhe crregullime te rrahjeve te zemres.
Disa studime kane zbuluar se kafeina mund te reduktoje kapacitetin e kockave tuaja per te perthithur kalciumin. Nje studim ne universitetin Creighton zbuloi se kafeina shkakton humbje kockore te grate e moshuara dhe se ky efekt mund te anullohet nese kafese i hidhet qumesht. Studime te tjera kane zbuluar se kafeina shkakton ngritje te presionit te gjakut, prandaj ata qe kane presion te larte gjaku keshillohen te bejne kujdes me kafeinen qe marrin.

4. Mesoni sa eshte sasia e duhur e kafeines.

Nese ju zgjidhni te konsumoni kafeines, konsumi i moderuar eshte me i miri. Nje individ i shendetshem duhet te perpiqet te konsumoje me pak se 300-400 mg kafeine ne dite qe eshte thuajse e barabarte me 3 filxhane kafeje, 4 filxhane caji ose 6 kanace me pije me gaz. Grate shtatezena dhe njerzit qe vuajne nga presioni i larte i gjakut duhet te limitojne konsumin e kafeines ne 150-200 mg ne dite dhe femijet duhet te konsumojne jo me se 50 mg ne dite. Nivele me te larta se kaq te kafeines mund te shkaktojne simptoma te pakenaqshme si aritimi ose nervozizem.

5. Kafeina mund te reduktoje rrezikun per infarktin e miokardit.

Nje nga efektet pozitive te kafeines ka te bej pikerisht me infarktin e miokardit. Fillimisht mendohej se konsumi i kafese zmadhonte rrezikun per infarkt te miokardit. Por sipas nje studimi te publikuar ne gazeten e shoqates Amerikane te Zemres, femrat qe konsumonin me teper kafe kishin nje reduktim te vogel te rrezikut te infarktit.

Kafeina gjithashtu mund te ndihmoje edhe ne ADHD (Crregullimi ne Perqendrimin e Vemendjes dhe Hiperaktivitetit)
Nje tjeter fushe ku perceptimi per kafeinen po ndryshon eshte ADHD. Me pare mendohej qe ajo ishte nje shkak ne ADHD , nderkohe tani mendohet se kafeina mund te jete nje mjekim potencial per kete semundje, sepse ne doza te moderuara, kafeina rrit aftesine per tu perqendruar. Edhe pse nevojiten akoma studime per kete, ka shume prinder qe u japin femijeve dy filxhana kafe ne dite si mjekim efektiv per ADHD.

6. Kafeina nuk ndihmon ne humbjen ne peshe.

kafeina dhe humbja ne peshe

Edhe pse disa mendojne se kafeja me zero kalori mund ti shtohet dietes, studimet nuk kane konfirmuar se kafeja nxit humbjen ne peshe. Kafeina shpejton metabolizmin, duke rezultuar ne konsumimin e pak kalorive me teper gjate dites, por marrja e kafeines con gjithashtu ne prodhimin e kortisolit “hormoni i stresit” i cili eshte lidhur me shtimin ne peshe dhe sigurisht me stresin. Gjithashtu shume studime kane zbuluar se shtimi i kalorive qe digjni nga kafeina nuk eshte i mjaftueshem per te prodhuar humbje te vertete ne peshe.

7. Burimet e kafeines

Kur duhet te zgjedhim burimet e kafeines, ekspertet thuajse nje zeri votojne ne favor te burimeve natyrale te kafese dhe cajit mbi sasite e rrezikshme te kafeinese, sheqerit dhe aditiveve te tjere ne pijet me gaz apo pijet energjike. Kafeja dhe caji ne doza te moderuara permbajne shume antioksidante dhe sasi te mjaftueshme kafeine per te ofruar ndjesine e vemendjes, humor me te mire, dhe perfitime shendetesore jetegjata.

8. Perzieriet e kafeines jane problematike.

pijet energjike

Pijet energjike, shotsat energjike dhe pijet me gaz jane prodhuar per te dhene aktivizim te shpejte te energjive me shume pak perfitime ushqyese. Disa pije energjike permbajne deri ne 70 gr sheqer qe eshte e barabarte me 17.5 luge caji.
Me e keqe akoma, pijet energjike dhe shotsat mund te jene te rrezikshme per sasine jo natyrale te kafeines qe permbajne te kombinuar me ingrediente te tjere si guarana (stimulant), taurine (aminoacid qe rregullon nivelet e energjise dhe rrahjet e zemres) dhe ginseng (rrenje qe mendohet se rrit energjine). Konsumi i te gjithe ketyre stimulanteve ne nje here te vetme mund te coje ne helmim nga kafeina qe shkakton crregullim te rrahjeve te zemres nervozizem dhe irritim. Keto ingrediente gjithashtu mund te bashkeveperojne me ilacet e tjera dhe antibiotiket duke i zvogeluar efektivitetin dhe duke rritur probabilitetin per efekte anesore.

9. Thithja e kafeines mund te jete zbulimi i madh i rradhes.

Nga cemcakezat me kafeine, pijet energjike prodhuesit vazhdimisht kerkojne menyra te reja per konsumimin e kafeines. Nje nga metodat me te reja qe po ben zhurme ne treg eshte kafeina qe thithet me aeroshot, i cili eshte nje kontenitor me madhesine e nje buzekuqi qe permban bitamine B dhe 100 mg kafeine, qe eshte baraz me nje filxhan te madh kafeje. Per te marre nje aeroshot konsumatori thjesht thith nje pluhur qe shperbehet menjehere ne goje.
E krijuar nga David Esward, nje profesor inxhinjer biomjekesor ne universitetin e Harvard, aktualisht kjo paisje gjendet ne Masacusets, New York, France. Megjithate eshte ende ne shqyrtim nga shoqata e Administrimit te Ushqimeve dhe Medikamenteve ne Usa.

10. Kafeina permireson njohjen e fjaleve pozitive.

leximi dhe kafeja

Sipas nje studimi te bere ne universitetin e Ruhr ne Gjermani, te pirit te 2 apo 3 filxhaneve kafeje 30 min perpara nje provimi apo detyre rezulton ne njohjen me te lehte te fjaleve me kuptim te mire. Megjithate nga ky studim nuk u pa ndryshim ne procesin e njohjes se fjaleve neutrale apo me kuptim te keq. Kerkuesit besojne se njohja emocionale e fjaleve ka te beje me efektin dopaminergjik te kafeines, ne pjeset e trurit pergjegjese per te foluren.

11. A mund te konsumojne kafeine grate shtatzena?

Sipas nje studimi te fundit, femijet, nenat e te cileve kane marre kafeine gjate shtatezanise nuk kishin rrezik me te madh per probleme me sjelljen. Shume gra shtatezena lene kafeinen nga frika se mos demtojne femijen e tyre.
Ky studim mori ne pyetje 8000 gra te ndryshme dhe i pyeti per sasine e kafese, cajit dhe Coca Cola-s qe kane pire gjate nje jave te caktuar te shtatezanise duke llogaritur keshtu sasine mesatare te kafeines se konsumuar ne dite. Mbas disa vitesh te njejat gra moren pjese ne nje pyetesor tjeter per sjelljen e femijeve te tyre.
Rezultati- kafeina e marre perpara lindjes nuk u shoqerua me rrezik me te larte per crregullime te vemendjes, hiperaktivitet, probleme emocionale apo sjellje te keqe. Megjithese ky studim vertetoi se nuk ka lidhje midis kafeines se marre perpara lindjes dhe problemeve me sjelljen tek femijet, ka disa studime te tjera qe tregojne nje lidhje midis sasive te tepruara te kafeines dhe rrezikut per abort. Prandaj grate shtatezena apo ato qe po perpiqen te jene shtatezena nuk duhet te konsumojne mbi 200 mg kafeine ne dite

5 Frutat Dhe Perimet E Pasura Me Hekur

Author: | Categories: Ushqime Te Shendetshme No comments

Frutat dhe perimet permbajne nje forme hekuri te ndryshme nga ajo e mishit te kafsheve. Hekuri perthithet me mire nga trupi kur konsumohet bashke me ushqimet qe permbajne vitamine C. Per te gjithe ato qe jane te predispozuar te vuajne nga anemia, konsumi i disa ushqimeve te caktuara pandalon shfaqjen e kesaj semundje  dhe te gjitha shenjave qe e shoqerojne.

Angjinarja

Angjinaret kane origjinen ne zonen e mesdheut. Ato gatuhen te ziera dhe te skuqura,gjithashtu perdoren edhe si shoqeruese per pica, makarona, mish etj. Per tu pergatitur per gatim, ato duhen qeruar sepse pjesa e ngrenshme e tyre eshte vetem pjesa e brendshme. Nese nje argjinare konsumohet e zier, ajo permban 3.9 mg hekur.

Spinaqi

Spinaqi gjendet gjate gjithe vitit. Ai mund te jete i konservuar, i fresket apo i paketuar. Ka disa tipe spinaqi, qe rriten ne vende te ndryshme, te gjithe jane te apsur me hekur. Ne 180 gr spinaq, sasia e keshilluar per nje porcion gjenden rreth 6.4 mg hekur.

Pjeshka

Pjeshket jane fruta te pasura me shume elemente ushqyes. Duke konsumuar 5 pjeshka te thata do ti shtoni 5.3 mg hekur dietes tuaj.
Rrush i thate
Rrushi i thate nje frut qe gjendet lehtesisht, eshte nje burim shume i mire i hekurit. Ai permban edhe sasi te medha fibrash ne formen e inulines e cila ben shume mire per zorren e trashe. Rrushi i thate gjithashtu eshte nje burim shume i mire i antioksidanteve, fitokimikateve dhe katekinave per dieten tuaj. Duke konsumuar 165 gr midis vakteve ju merrni 1.6 mg hekur

Lengu i kumbullave te thata (oshaf)

Lungu i kumbullave te thata jep 17 % te sasise se keshilluar ditore te hekurit. Nje gote me leng kumbullash te thata permban 3.0 mg hekur. Ai gjithashtu permban sasi te medha te Vitamine A, B-6 dhe C gjithashtu kalium por fatkeqsisht permban edhe shume sheqer.
Duke pasur parasysh sasine e sheqeri tek lengu i kumbullave te thata duket se eshte me mire qe midis vakteve te konsumojme kumbullat e thata. Nuk eshte e vertete. Kumbullat e thata ndihmojne trupin ne perthithjen e hekurit sidomos prej sasise se vitamines C qe permbajne, por japin me pak hekur, vetem 0.37 per porcion 160 gr.

Bathet

Ato mund te pergatiten ne shume menyra te ndryshme. Permbajne proteina, fibra dhe hekur. Soja, thierzat, fasulet, qiqrat permbajne 8.8 – 3.0 mg hekur. Provoji ato vetem, me makarona, ne sallat apo ne supe.

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.