March 22, 2015

0 Comments

Sa Kimikate Ne Dite Perdor Nje Femer Pa E Kuptuar

Kur behet fjale per produktet e bukurise, efektet e ingredienteve qe ato permbajne shkojne pertej lekures. Industria kozmetike perdor me mijera produkte kimike ne produktet e saj duke filluar nga buzekuqi deri tek shampot dhe produktet e tjera te higjienes personale. Disa prej ketyre substancave perdoren gjithashtu per pastrimin e pajisjeve industriale. Prandaj besoj se […]

Continue reading...

March 10, 2015

0 Comments

10 Ushqimet Qe Ju Ndihmojne Te Digjni Me Shume Kalori

10 Ushqimet Qe Ju Ndihmojne Te Digjni Me Shume Kalori

Pa diskutim qe nuk mund te mungoje molla   Mund te mos jene te mire dhe te shijshem si çokollata dhe sallami, por ka ushqime qe kane ende avantazhin e te berit mire dhe madje t’ju ndihmojne te humbni peshe. Jane ushqimet qe te lirojne nga fajet, dhe i pari sic mund te imagjinoni eshte molla. […]

Continue reading...

December 30, 2014

0 Comments

Cfare Eshte Autizmi Dhe Nga Se Shkaktohet?

Cfare Eshte Autizmi Dhe Nga Se Shkaktohet?

Autizmi eshte nje crregullim i trurit i cili shpesh e ben te veshtire komunikimin me te tjeret. Me pranine e autizmit, pjese te ndryshme te trurit nuk punojne mire se bashku. Shumica e njerzve me autizem do te kene gjithmone probleme ne mardhenie me te tjeret. Megjithate diagnoza e hershme dhe trajtimi kane ndihmuar gjithmone […]

Continue reading...

December 11, 2014

0 Comments

Pse Shkaktohet Semundja e Çeliakise

Pse Shkaktohet Semundja e Çeliakise

Semundja e çeliakise eshte nje semundje qe shfaq simptomat tek disa njerez kur konsumojne ushqime qe permbajne gluten. Gluteni eshte nje proteine qe gjendet tek nje pjese e dritherave. Kur vuan nga kjo semundje dhe konsumon ushqime qe permbajne gluten, kjo protein aktivizon nje pergjigje imunitare anormale. Kjo pergjigje imunitare e gabuar demton pjesen e […]

Continue reading...

December 2, 2014

0 Comments

Kosi Mund te Ndihmoje ne Parandalimin e Diabetit te Tipit 2

Kosi Mund te Ndihmoje ne Parandalimin e Diabetit te Tipit 2

Nje studim i fundit pohon se kosi ka efekte modeste kunder semundjes se diabetit, por ekspertet gjithsesi thone qe nje diete e shendetshme eshte gjithmone perqasja me e mire. Duke ngrene nje racion kos ne dite mund te ulet risku i semundjes se diabetitit tipi 2.   “Te dhenat e mbledhura tregojne se konsumimi i […]

Continue reading...

December 1, 2014

0 Comments

Semundja e Arterieve Koronare

Semundja e Arterieve Koronare

Semundja e arterieve koronare ose semundja koronare e zemres eshte vrasesja Nr1 ne Amerike. Kjo semundje vjen si rezultat i grumbullimit te pllakes sklerotike ne arterie, e cila bllokon qarkullimin e gjakut dhe rrit riskun per infarkt te miokardit. Cfare eshte semundja e arterieve koronare? Si u tha me siper ajo eshte rezultat i grumbullimit […]

Continue reading...

December 1, 2014

0 Comments

Lulelakra Ndihmon Ne Parandalimin e Kancerit te Prostates dhe Vezores

Lulelakra Ndihmon Ne Parandalimin e Kancerit te Prostates dhe Vezores

Lulelakra eshte shume e pasur me elemente ushqyes, dhe eshte nje nga perimet me te perdorura. Koka e saj kompakte permban shume fito-nutrient si vitaminat, indole-3-carbinol, sulforaphane etj. Keto elemente ndihmojne ne parandalimin e mbipeshes, diabetit dhe ofrojne mbrojtje nga kanceri i prostates, vezores apo ai i qafes se mitres. Ajo eshte anetare e familjes […]

Continue reading...

September 6, 2013

1 Comment

Pse Na Prishen Dhembet? Si Mund Ta Parandalojme?

Pse Na Prishen Dhembet? Si Mund Ta Parandalojme?

Kariesi i dhembeve (prishja e dhembeve) eshte semundja me e shpeshte ne bote. Eshte nje semundje e indeve te forta te dhembit dhe shkaktohet nga bakteret. Infeksioni bakterial perparon dhe demton strukturen e forte te dhembit si smaltin, dentinen apo cementin derisa ato te shkaterrohen dhe te formohen kavitete qe njihen me emrin karies. Ne […]

Continue reading...

August 10, 2013

0 Comments

Frutat Dhe Perimet Qe Ju Mbrojne Nga Rrezet e Demshme Te Diellit

Frutat Dhe Perimet Qe Ju Mbrojne Nga Rrezet e Demshme Te Diellit

Gjate sezonit te veres lekura juaj nese nuk tregoni kujdes mund te demtohet edhe ne menyre te pakthyeshme. Dielli dhe rrezet e tij pervec efekteve positive ka edhe efekte negative. Si per shembull ekspozimi ndaj rrezeve te tij ne oret e pikut i shkakton lekures tuaj deme nga me te ndryshmet sa mund tju rrezikojne […]

Continue reading...

June 8, 2013

0 Comments

Dieta Mesdhetare – Si Te Humbisni Kilet e Teperta

Dieta Mesdhetare – Si Te Humbisni Kilet e Teperta

Dieta mesdhetare konsiderohet nje diete e balancuar, pra ajo lejon konsumimin e cdo lloj ushqimi pa bere eliminime drastike: te proteinave, te karboidrateve apo yndyrnave si mund te ndodhe me dieta te tjera. Qellimi: Nje diete e tille nuk ka si qellim vetem renien ne peshe por edhe ruajtjen e shendetit te zemres dhe trurit, […]

Continue reading...

May 31, 2013

0 Comments

Hemorroidet- Si Mjekohen Dhe Parandalohen Ato?

Hemorroidet- Si Mjekohen Dhe Parandalohen Ato?

Hemorroidet jane vena te zgjeruara ne pjesen fundore te zorres se trashe. Ky problem mund te jete shpesh i dhimbshem por zakonisht nuk eshte serioz. Venat mund te zgjerohen ne brendesi te canalit anal dhe formojne ato qe quhen hemorroide te brendshme. Ose venat mund te zgjerohen afer me daljen e anusit per te formuar […]

Continue reading...

May 1, 2013

0 Comments

Infogram Per Migrenen

Migrena mund te shkaktohet nga shume faktore te ndryshem qe nuk jane te njejtet per njerez te ndryshem. Megjithate ne infogram-in e meposhtem do te shikoni 5 aktivizuesit kryesore te dhimbjes se kokes. Per te mesuar me shume per migrenen dhe si parandalohet ajo lexo ketu.  

Continue reading...

April 23, 2013

0 Comments

11 Fakte Thelbesore Per Kafeinen

11 Fakte Thelbesore Per Kafeinen

Sic e di mire cdo njeri qe pelqen kafene dhe e pi shume ate, kafeina eshte stimulues dhe droge. Duke e konsumuar se tepermi, do te beheni te varur dhe mund te keni  probleme me shendetin. Ne te njejten kohe, studim pas studimi eshte treguar se konsumi i ushqimeve te pasura me kafeine si: kafeja, […]

Continue reading...

April 16, 2013

0 Comments

5 Frutat Dhe Perimet E Pasura Me Hekur

5 Frutat Dhe Perimet E Pasura Me Hekur

Frutat dhe perimet permbajne nje forme hekuri te ndryshme nga ajo e mishit te kafsheve. Hekuri perthithet me mire nga trupi kur konsumohet bashke me ushqimet qe permbajne vitamine C. Per te gjithe ato qe jane te predispozuar te vuajne nga anemia, konsumi i disa ushqimeve te caktuara pandalon shfaqjen e kesaj semundje  dhe te gjitha […]

Continue reading...
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.