Edhe pse po hani me pak nuk po humbni peshe? Ndjeni qe tentativat tuaja kane deshtuar? Ne qofte se po provoni gjithcka por perseri nuk ka ndryshim ne peshen tuaj, ndoshta jeni ju vete qe e pengoni kete gje. Me poshte do ju japim disa keshilla se cfare nuk duhet te beni ne dieten tuaj:

gabimet qe nuk duhet te beni kur mbani diete
Mos konsumoni ushqime “mashtruese”

E pranojme qe ushqimet e paketuara apo lengjet per humbje te peshes mund tju duken te pershtatshme, por ato nuk ju ndihmojne te humbni peshe. Manuel Villacorta, nje dietolog ne Akademine e Dietave dhe Ushqimit ne SHBA pohon qe:- “ Nuk ndjehesh asnjehere i ngopur pasi ha gjera te tille, sepse jane thjesht nje grumbull gjerash te perpunuara”. Ka shume opsione te tjera me te shendetshme me te njejtat kalori apo edhe me pak, per shembull: kos me luleshtrydhe te fresketa.

mos konsumoni ushqime mashtruese
Kushtojini rendesi oreve te gjumit

Sigurisht qe ju duhet te kaloni kohe ne palester, por qe te humbni peshe duhet te kaloni kohe edhe ne shtratin tuaj. Te flesh me pak se 5-6 ore ne nate mund te ngadalesoje metabolizmin tuaj, dhe mund te shkaktoje ndryshime hormonale te cilat rrezikojne tentativat tuaja per renien ne peshe. Te qenurit i lodhur ju shtyn qe te hani me shume. Nga nje studim i koheve te fundit rezultoi qe njerezit qe bejne nje gjume te pamjaftueshem, jane te prirur te konsumojne 500 kalori extra ne dite.

kushtojini rendesi gjumit
Mos u stervisni me shume sec duhet

Po, eshte e vertete. Stervitja eshte e rendesishme por stervitja e tepert mund te rrezikoje synimet tuaja. Ju mendoni qe nese sterviteni shume, do te humbni peshe si me magji por me pas ndjeheni te zhgenjyer. Ne fakt 80% e kohes dhe energjive tuaja duhet te fokusohet ne ushqyerjen dhe 20% ne stervitje. “Nese une do te kisha nje klient i cili stervitet 6-here ne jave, do tja pergjysmoje kohen e stervitjes dhe do ta keshilloja qe keto ore extra ti shpenzonte duke planifikuar vaktet, apo duke bere shopping”- thote Dr.Villacorta.

Mos u stervisni me shume sec duhet
Mos zgjidhni gjithmone sallaten

Ne kundershtim me idene qe ju eshte krijuar per konsumimin e sallates jeshile, mund te mos jete opsioni juaj me i mire. Sallata mund te mos permbaje mjaftueshem karbohidrate qe ndihmojne ne kontrollin e hormoneve te urise. Dr.Villacorta sugjeron ta zevendesoni sallaten me nje supe te shendetshme apo sanduic, ose ta shoqeroni sallaten edhe me oriz kaf, thjerreza apo fasule. Dhe kujdes nga sallatat me shume kalori te restoranteve, per shembull ato me arra te embelsuara.

zgjidhni gjithmone sallaten
Kujdes me sasine e frutave te thata qe konsumoni

Fakti qe nje ushqim eshte i shendetshem nuk do te thote qe ju mund te hani me tonelata. Kalimi nga buka e bardhe tek buka e thekres, ngrenia e frutave te thata ne vend te patatinave, perdorimi i vajit te ullirit ne vend te gjalpit, te gjitha jane ndryshime te shendetshme, por kujdes me porcionet qe konsumoni.

kujdes me sasine e frutave te thata qe konsumoni

Mos hani darken shume heret

Shpesh kemi degjuar te thone qe per te pasur rezultate ne humbjen e kileve te teperta duhet te hame darken heret. Sipas Dr. Villacorta, per njerezit qe hane ne 6:00 te mengjesit dhe rrine zgjuar deri ne mesnate,eshte e natyrishme qe trupi i tyre te kerkoje energji perseri. Ai sugjeron qe te merrni 70% te kalorive para darkes dhe 30% ne darke, pavaresisht se sa vone e hani darken. Nje darke e shendetshme parandalon deshiren e oreve te vona per biskota apo cokollate.

mos e hani darken shume shpejt
Nese jeni i/e vetmuar kerkoni mbeshtetjen e miqve ne rrjetet sociale

Studimet tregojne qe mbeshtetja nga familja apo miqte rrit mundesine per te rene ne peshe. Ne qofte se smund te keni mbeshtetjen e te afermeve, ka edhe forma te tjera : si keshilla nga dietologu apo inkurajimi nga miqte ne rrjetet sociale te cilat mund tju vine ne ndihme.

nese jeni i vetmuar kerkoni mbeshtetjen e miqve ne rrjetet sociale

Hani gjithmone dicka midis vakteve (snack)

Per ta mbajtur metabolizmin tuaj ne maja, duhet te hani cdo 3-4 ore. Ju mendoni se duhet te hani rralle, por ne te vertete duhet te hani shpesh nga pak. Nuk duhet te fokusoheni vetem tek 3-vaktet kryesore, mengjesi, dreka, darka.

hani gjithmone dicka midis vakteve
Mbani nje ditar per ushqimet qe konsumoni gjate dites

Sipas studimeve te ndryshme, mbajtja e nje ditari per menune e te ushqyerit, dyfishon mundesite per renien ne peshe. Thjesht te shkruash cfare ha, ju ben te llogarisni kalorite qe merrni gjate dites dhe ti zvogeloni. Mund te perdorni nje nga ditaret e gatshem online.

mbani nje ditar online per ushqimet qe konsumoni gjate dites
Pini shume uje gjate dites edhe neqoftese nuk ju pelqen

Te zevendesosh ujin me pije freskuese (me sheqer dhe te gazuara) apo edhe me lengje frutash, ndikon negativisht ne kalorite tuaja ditore.Pirja e ujit gjithashtu ju ndihmon te kontrolloni oreksin tuaj. Sipas nje studimi ata qe pinin 2-gota uji para vaktit, konsumonin afersisht 90 kalori me pak.

pini shume uje gjate dites edhe neqoftese nuk ju pelqen
Asnjehere mos dilni nga shtepia pa ngrene mengjes

Ka shume fakte deshmojne qe njerezit te cilet hane mengjes jane te prirur per te pasur pesha me normale, prandaj fillojeni diten ne menyren e duhur, hani mengjesin. Ekspertet thone qe zgjedhja ideale per mengjes jane dritherat. Dhe skeni pse te justifikoheni qe skeni kohe pergatitur mengjesin sepse dritherat jane te lehta dhe skerkojne kohe per tu pergatitur.

Asnjehere mos dilni nga shtepia pa ngrene mengjes

Filloni te gatuani ne shtepi

Ne pergjithesi ushqimet e restoranteve kane me shume kalori sesa ato te gatuara ne shtepi, keshtu qe merrni librin e gatimit dhe gjeni disa receta te shijshme. Nese dilni per darke jashte, merrni ne konsiderate ndarjen e ushqimit me shoqeruesin tuaj ose kerkojini kamarierit tju sherbeje gjysmen e porcionit dhe pjesen tjeter ta paketoje per ta marre me vete.

filloni te gatuani ne shtepi

Ndiqni keto keshilla te thjeshta per tu dobesuar dhe per tu pergatitur per veren qe po afron dhe na thoni a kane funksionuar.