Tag Archives: prishja e dhembeve

Pse Na Prishen Dhembet? Si Mund Ta Parandalojme?

September 6, 2013

1 Comment

Pse Na Prishen Dhembet? Si Mund Ta Parandalojme?

Kariesi i dhembeve (prishja e dhembeve) eshte semundja me e shpeshte ne bote. Eshte nje semundje e indeve te forta te dhembit dhe shkaktohet nga bakteret. Infeksioni bakterial perparon dhe demton strukturen e forte te dhembit si smaltin, dentinen apo cementin derisa ato te shkaterrohen dhe te formohen kavitete qe njihen me emrin karies. Ne […]

Continue reading...
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.