Si Te Keni Kembe te Bukura Duke Parandaluar Varicet

Venat varikoze (varicet) apo damaret e zgjeruar qe me shpesh krijohen ne kofshe, prekin rreth gjysmen e popullsise adulte te ShBA. Ato zakonisht krijohen nga presioni i gjakut neper vena qe me kalimin e kohes dobeson muret e eneve te gjakut. Per pjesen me te madhe te njerzve venat varikoze apo kapilaret si rrjete merimange … Read more

Te Fjeturit Pak Mund Te Demtoje Zemren Dhe Performancen Ne Pune

Nese koleget tuaj mburren per faktin se mjaftohen me pak gjume, i thoni ta mendojne dhe njehere me hollesisht kete konstatim. Nje studim se fundmi, tregoi se te fjeturit me pak se 6 ore ndikon konsiderueshem ne rritjen e riskut te iktusit, atakut kardiak apo insuficiences kongjestive te zemres dhe  kjo nuk eshte dicka per tu … Read more

Ushqimet e Duhura Pas Stervitjes

Ushqimi eshte “lenda djegese” e trupit tone, dhe duhet perdorur si nje burim lendesh ushqyese qe restaurojne glikogjenin e muskujve, qe do te thote rigjenerim. Nese keni synim te humbni peshe, te mbani peshen qe keni, te keni sa me shume muskuj apo te sterviteni per te perballuar nje gare, ushqimet qe zgjidhni pas ushtrimeve, … Read more

Shkaqet e Shfaqjes Se Celulitit, Mitet Dhe Menyrat e Trajtimit

Celuliti i jep lekures pamje me gropeza apo me gunga shume e ngjashme me lekuren e portokallit. Zakonisht tek femrat shfaqet ne kofshe, bark, apo ne vithe dhe per disa mund te kthehet ne nje obsesion te vertete. Do te donim qe keto gunga te vogla te zhdukeshin dhe per kete jemi te gatshme te … Read more

3 Arsye Pse Lenia e Duhanit Ndihmon Ne Permiresimin e Jetes Seksuale dhe Riprodhimit

Nese do tju thoja qe duhanpirja shkakton kancer, rrit rrezikun e atakut te zemres, dhe mund tju marre 10 vjet nga jeta juaj, marr me mend qe do te tundni koken dhe do te buzeqeshni, sepse  ju i keni degjuar te gjitha keto me pare. Por kur behet fjale per demtime qe si te themi jane pak me personale? Per shembull sikur tju thoja qe pirja e duhanit zvogelon shanset per te pasur femije, te ben te dukesh 60 vjec kur ne fakt je vetem 45, dhe per djemte ul aftesite e tyre ne shtrat? Ne vazhdim do lexoni 3-arsye pse ju duhet ta lini duhanin dhe si te riparoni demet e shkaktuara prej tij ne te kaluaren:

Read more

5 Burime Te Pabesueshme Antioksidantesh

Antioksidantet jane nje nga elementet kyc te ushqyerjes dhe kjo per nje arsye te mire: ato luftojne shenjat e plakjes, inflamacionet, madje mund te ndihmojne edhe ne humbjen e peshes. Por kur behet fjale per antioksidantet disa ushqime si: shega,frutat e pyllit, erezat (kanella dhe shafrani) i marrin te gjitha meritat. Eshte koha te ndryshoni dieten tuaj. Mesoni disa burime antioksidantesh te cilat kane qene te nenvleresuara:

Read more

7 Gjera Qe Duhet Te Dini Per Lekuren Tuaj

Te kujdesesh per lekuren ne ditet e sotme ka kaluar ne dicka sekondare. Ju dini me siguri qe per te pasur nje lekure te shendetshme dhe te bukur, duhet te perdorni krem per mbrojtjen nga dielli (SPF) cdo mengjes, apo qe te mbani ne kontroll krijimin apo ndryshimet e nishaneve. Por pavaresisht te kuptuarit si te luftojme rrudhat apo te parandalojme semundjet, ekzistojne disa gjera qe ju ndoshta nuk i njihni ne lidhje me organin me te madh te trupit.

 Lexoni keto 7 fakte interesante: