12 Gjerat Qe I Ndodhin Trupit Tuaj Pasi Keni Ngrene Veze

Vezet jane menyra me e lehte, me e lire dhe me e shpejte per te marre proteina.
Pervec se rrisin sasine e proteinave, cdo veze qe permban rreth 85 kalori ju pajis me 7 gr muskul formues dhe gjithashtu rrit shendetin tuaj. Ajo eshte e mbushur me aminoacide, antioksidante dhe hekur. Mos synoni vetem te bardhen sepse e verdha permban nje element ushqyes qe lufton yndyrnat te quajtur choline, prandaj te konsumoni te gjithe vezen mund tju ndihmoje te dobesoheni.

veze

Kur jeni duke blere veze, mundohuni te zgjidhni ato organike sepse nuk permbajne antibiotik, vaksina apo hormone. Persa i perket ngjyres ajo eshte ne doren tuaj. Ndryshimi i ngjyres vjen nga lloji i pules, por ato kane te njejtat vlera ushqyese. Me poshte do te lexoni cilat jane 12 efektet e pabesueshme qe i shkaktoni trupit tuaj nese konsumon vezet rregullisht:

1.Do te aktivizoni sistemin imunitar

permireson sistemin imunitar

Nese nuk doni te beheni si pule perpara infeksioneve, viruseve dhe semundjeve, konsumoni nje ose dy veze ne dite. Vetem nje veze e madhe permban pothuajce cerekun (22%) te kerkeses ditore per selen, nje element ushqyes qe ndihmon sistemin imunitar dhe rregullon hormonet e tiroides. Femijet vecanerisht duhet te ushqehen me veze. Nese femijet dhe adoleshentet nuk marrin mjaftueshem selen, ato mund te zhvillojne semundjen Keshan ose semundjen Kashin-Beck, dy semundje qe prekin zemren, kockat edhe kycet.

2.Do te permiresoni kolenterolin

analizat e koleterolit

Ka tre gjera thelbesore qe dihen pothuajse nga te gjithe:

a) Kolesteroli i larte eshte nje gje e keqe,

b) Ka kolesterol te mire dhe kolesterol te keq, c)vezet jane te mbushura me kolesterol.

Doktoret me se shumti shqetesohen per raportin kolesterol “i mire” (HDL) me kolesterolin “e keq” (LDL). Nje veze e madhe permban rreth 212 mg kolesterol, por kjo nuk do te thote qe veza do te rrise llojin“e keq” ne gjak. Trupi prodhon kolesterol ne menyre konstante dhe shume studime tregojne se ne fakt vveza permireson kolesterolin tuaj. Si? Eshte pare qe vezet rrisin HDL kolesterolin “e mire” nderkohe qe rrisin edhe permasat e kolesterolit LDL “Kolesteroli i keq”.

3.Do te reduktoni rrezikun per semundje te zemres

semundje te zemres

Kolesteroli LDL njihet si kolesteroli “i keq” sepse pjesezat e LDL trasportojne molekulat dhjamore ne muret e arterieve dhe shkaktojne arteriosklerozen duke i bllokuar ato apo duke i bere muret e brendshme te arterieve te ngjitshme. Pjesezat e HDL ne ndryshim nga keto te fundit mund te heqin moelkulat dhjamore nga muret e arterieve. Por eshte e rendesishme te dini gjithashtu qe jo te gjitha pjesezat LDL jane njesoj sepse ka disa lloje qe ndryshojne ne madhesi. Sa me te medha te jene aq me mire. Studimet tregojne se njerzit qe kane kryesisht pjeseza LDL te dendura dhe te vogla kane rrezik me te larte per semundje te zemres sesa njerzit qe kane kryesisht LDL te medha. Dhe tani vjen pjesa me e bukur: edhe pse vezet kane tendencen te rrisin kolesterolin LDL ne disa njerez, studimet kane treguar se pjesezat LDL ndryshojne nga te vogla dhe te dendura ne te medha duke reduktuar keshtu rrezikun per probleme kardiovaskulare.

4.Do te jeni me aktiv

aktivitet fizik

Nje veze e vetme permban rreth 15% te kerkeses ditore per vitamin B2 e njohur gjithashtu me emrin Riboflavine. Ajo eshte nje nga 8 vitaminat qe ndihmojne trupin te konvertoje ushqimin ne karburant i cili perdoret per te prodhuar energji.

5.Lekura dhe floket tuaja do te permiresohen

lekure dhe floke te ukur

Vitaminat B-Komplex jane gjithashtu te nevojshme per lekure, floke, sy dhe melci te shendetshme (pervec vitamenes B2, veza eshte e pasur edhe me vitamin B5 dhe vitamin B12). Ato gjithashtu ndihmojne per te siguruar nje funksionim te mire te sistemit nervor.

6.Do te mbroni trurin tuaj

mbroni trurin

Vezet jane ushqim per trurin. Kjo ndodh kryesisht per shkak te nje elementi te quajtur Choline. Ai eshte nje komponent i membranes qelizore dhe kerkohet per te prodhuar acetilkolinen, nje neurotrasmetues. Studimet kane treguar se mungesa e Cholines eshte lidhur me crregullimet neurologjike dhe me funksionet konjitive te reduktuara.

7.Do te shpetoni jeten tuaj

shpetoni jeten

Nder gjerat pak te njohura qe mund te beje trupi: ai mund te prodhoje 11 aminoacide thelbesore, te rendesishme per jeten. Fakti eshte qe jane 20 aminoacidet thelbesore qe i duhen trupit per te kryer funksionet e perditshme. Provoni te hamendesoni se ku mund te gjenden 9 aminoacidet e tjera qe trupi nuk i prodhon dot vete? Pikerisht.Pergjigja e sakte eshte tek vezet. Mungesa e ketyre 9 aminoacideve mund te coje ne dobesim te muskujve, ne pergjigje imunitare te dobet, dobesi, lodhje dhe ndryshime te lekures dhe flokeve.

8.Do te keni me pak stress dhe me pak ankth

me pak stres

Nese keni mungese te atyre 9 aminoacideve qe permendem me siper, kjo gje mund te ndikoje ne gjendjen mendore. Ne studim i vitit 2004 i publikuar ne Akademine Kombetare te Shkences pershkruan se si duke i dhene popullsise suplemente  Lisine, kjo do te reduktonte ndjeshem ankthin dhe nivelet e stresit duke kontrolluar serotoninen ne sistemin nervor.

9.Do te mbroni syte tuaj

sy te shendetshem

Dy antioksidate qe gjenden tek vezet- lutein dhe zeaksantin kane efekt mbrojtes per syte. Ato gjenden vetem tek te verdhat e vezeve. Keto antioksidante reduktojne ne menyre te ndjeshem riskun per degjenerimin macular dhe kataraktin, qe jane nder shkaqet kryesore per demtime te shikimit dhe verberine tek moshat e medha. Ne nje studim te publikuar ne gazeten Amerikane Te Ushqyerjes Klinike, pjesemarrsit qe konsumonin 1.3 veze ne dite per 4 jave e gjysem kishin  rritje te nivelit te zeaksantines me 114-142% dhe te luteines 28-50%.

10.Do te keni kocka dhe dhembe me te shendetshem

kocka te shendetshme

Vezet jane nje nga burimet e pakta natyrale te vitamins D, e cila eshte e rendesishme per shendetin dhe forcimin e kockave dhe dhembeve. E ben kete kete kryesisht duke ndihmuar ne perthithjen e kalciumit. (Kalciumi gjithashtu eshte i rendesishem per nje zemer te shendetshme, gjithashtu ndikon per mire tek zorra dhe tek metabolizmi.

11.Do te ndiheni te ngopur edhe kur keni ngrene me pak

ndjenje ngopje

Vezet jane nje burim shumei mire i proteinave cilesore. Shume studime kane treguar efektin e ushqimeve proteinike dhe oreksit. Ato gjithashtu jane shume larte ne shkallen e indeksit te ngopjes, nje njesi per te matur se sa ndikon nje lloj i caktuar ushqimi tek ndjesija e ngopjes.

12.Do te humbisni dhjamrat

humbisni dhjamrat

Kryesisht per shkak te efektit te ngopjes vezet jane lidhur me humbjen e dhjamrave.. Nje studim rreth kesaj ceshtje prodhoi disa rezultate mahnitese. Per nje periudhe 8 javore njerzit qe u bene pjese e studimit hengren cdo mengjes veze ose gjevrek te cilat kishin te njejten sasi kalorish. Grupi qe konsumoi vezet humbi 65% me shume peshe, 16 % me shume dhjamra, kishte 61% me shume reduktim te BMI dhe gjithashtu 34% me shume reduktim te belit.

Po ju cfare mendoni per vezet dhe a i konsumoni rregullisht ato?