Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ushqime Te Shendetshme Archive

12 Gjerat Qe I Ndodhin Trupit Tuaj Pasi Keni Ngrene Veze

Vezet jane menyra me e lehte, me e lire dhe me e shpejte per te marre proteina. Pervec se rrisin sasine e proteinave, cdo veze qe permban rreth 85 kalori ju pajis me 7 gr muskul formues dhe gjithashtu rrit shendetin tuaj. Ajo eshte e mbushur me aminoacide, antioksidante

Cfare i Ndodh Trupit Tuaj 1 Ore Pasi Keni Ngrene Cokollate?

Seriozisht a ka ndonje gje me te mire se cokollata? Ajo kenaq nepsin, thuhet se ben mire per shendetin dhe na ben te ndjehemi te lumtur. Edhe pse ne jemi mbeshtetes te frutave dhe perimeve, ato sigurisht kane konkurence te forte kur behet fjale per cokollaten. Ndoshta ky

10 Ushqimet Qe Ju Ndihmojne Te Digjni Me Shume Kalori

Pa diskutim qe nuk mund te mungoje molla   Mund te mos jene te mire dhe te shijshem si çokollata dhe sallami, por ka ushqime qe kane ende avantazhin e te berit mire dhe madje t’ju ndihmojne te humbni peshe. Jane ushqimet qe te lirojne nga fajet, dhe

11 Fakte Thelbesore Per Kafeinen

Sic e di mire cdo njeri qe pelqen kafene dhe e pi shume ate, kafeina eshte stimulues dhe droge. Duke e konsumuar se tepermi, do te beheni te varur dhe mund te keni  probleme me shendetin. Ne te njejten kohe, studim pas studimi eshte treguar se konsumi

5 Frutat Dhe Perimet E Pasura Me Hekur

Frutat dhe perimet permbajne nje forme hekuri te ndryshme nga ajo e mishit te kafsheve. Hekuri perthithet me mire nga trupi kur konsumohet bashke me ushqimet qe permbajne vitamine C. Per te gjithe ato qe jane te predispozuar te vuajne nga anemia, konsumi i disa ushqimeve te

Yndyrnat E Mira Apo Yndyrnat E Keqija- Si Mund Ti Dallojme?

Studimet perfundimisht kane treguar se duhet te konsumojme nje sasi te caktuar yndyrnash ne dite per te qene te shendetshem. Yndyrnat nuk duhet te perjashtohen dhe dietat pa yndyrna nuk jane te pershtatshme per askend. Megjithate eshte e rendesishme te zgjidhni llojet e duhura te yndyrnave. Yndyrnat

20 Ushqimet Qe Rrisin Imunitetin Natyral Te Organizmit

Sistemi imunitar eshte shume i rendesishem per mbrojtjen e organizmit nga semundjet e ndryshme. Provoni keto 20-ushqime per te rritur imunitetin. 1. Caji jeshil Kinezet per shekuj me rradhe kane studiuar ne lidhje me benefitet shendetesore te cajit jeshil dhe vetem qindra vite me vone arriten ne

A Jane Te Shendetshem Embelsuesit Artificiale?

Do ju flasim ne lidhje me embelsuesit artificiale sepse ka shume konfuzion dhe keqkuptime ne lidhje me keto embelsues pa kalori qe perdoren masivisht ne konsumin e perditshem. Embelsuesit artificiale dhe nje liste e gjere produktesh te embelsuara me to, tregtohen vazhdimisht si “ushqime te shendetshme” ose

Naten E Kaluar Keni Pire Cfare Ju Ka Dale Perpara? Ja Disa Ushqime Qe Do Ju Ndihmojne Te Kaloni Dehjen

Keni festuar cmendurisht dhe keni pire pafund me shoqerine. Duhet te egzistoje me patjeter dicka qe lehteson dhimbjen e kokes, ndjesine e te perzierit,te vjellat dhe te ndjerit keq mbas dehjes. Kerkimet shkencore ne kete fushe lene per te deshiruar dhe ende nuk ka nje zgjidhje per

Menuja me e re me ushqime “Seksi”

Behuni gati te ngacmoni disa pjese vitale te trupit tuaj, me keto super ushqime per te cilat kerkimet e vazhdueshme e kane perforcuar me shume statusin e tyre si “afrozodiake”. Bejini pjese te menuse tuaj keto 6-ushqime : Cokollata E embel dhe sensuale, cokollata ben me shume

Dieta Perfekte Per Nje Lekure Te Bukur Dhe Te Shendetshme

Per te pasur nje lekure te shendetshme dhe te bukur eshte shume e rendesishme qe te ushqeheni mire. Perfshini ne dieten tuaj te perditshme keto super-ushqime:      1. Bajamet Bajamet jane fara dhe jo fruta te thata. Ato kane ne perberje te tyre vitaminen E, nje

5 Sekrete Qe Nuk i Dinit Per Cokollaten

Njerezit kane qene te fiksuar pas cokollates qe mijera vite me pare (fisi Maya e konsideronte kakaon si ilacin qe sheronte gjithcka, acteket e perdornin ne vend te parase). Gjithe kjo rendesi qe i kushtohet ka nxitur studiuesit te zbulojne disa fakte surprizuese per te. Me poshte

5 Burime Te Pabesueshme Antioksidantesh

Antioksidantet jane nje nga elementet kyc te ushqyerjes dhe kjo per nje arsye te mire: ato luftojne shenjat e plakjes, inflamacionet, madje mund te ndihmojne edhe ne humbjen e peshes. Por kur behet fjale per antioksidantet disa ushqime si: shega,frutat e pyllit, erezat (kanella dhe shafrani) i