5 Arsye Per Te Lare Duart Siç Duhet

Eshte nje gjest i thjeshte qe mund te mbroje  ne menyre te efektshme shendetin tuaj, por qe shpesh neglizhohet. Keto jane arsyet perse duhet te lani rregullisht duart tuaja. Sa e rendesishme eshte higjiena e duarve? Duke pare interesin dhe propozimet e tregut qe ofron gjithmon e me shume zgjidhje per te garantuar duar te … Read more

Rreth 55 % e duhanpiresve qe kalojne testin e funksionit te mushkerive kane probleme me frymemarrjen.

Sipas nje studimi te ri miliona duhanpires qe e konsiderojne veten te shendetshem mund te kene semundje te ndryshme te mushkerise te pa diagnostifikuara me pare. Rreth 55 % e atyre qe kalojne testin e funksionit te mushkerive kane probleme me frymemarrjen. Perdorimi i teknikave te avancuara te imazherise bashke me testin e ecjes dhe … Read more

Perdorimi Per Kohe Te Zgjatur I Paracetamolit Mund Te Sjelle Rreziqe Shendetesore

Analiza e studimeve shkencore tregon se nuk eshte nje medikament beninj nese perdoret per kohe te tejzgjatura apo ne doza te larta. Paracetamoli (Acetominofen) mund te mos jete aq i sigurte sa mendohej. Ne doza te larta dhe perdorimi i tij per nje kohe te gjate lidhet me rritje te rreziqeve shendetesore sipas studimeve te … Read more

Sa Kimikate Ne Dite Perdor Nje Femer Pa E Kuptuar

Kur behet fjale per produktet e bukurise, efektet e ingredienteve qe ato permbajne shkojne pertej lekures. Industria kozmetike perdor me mijera produkte kimike ne produktet e saj duke filluar nga buzekuqi deri tek shampot dhe produktet e tjera te higjienes personale. Disa prej ketyre substancave perdoren gjithashtu per pastrimin e pajisjeve industriale. Prandaj besoj se … Read more

Kosi Mund te Ndihmoje ne Parandalimin e Diabetit te Tipit 2

Nje studim i fundit pohon se kosi ka efekte modeste kunder semundjes se diabetit, por ekspertet gjithsesi thone qe nje diete e shendetshme eshte gjithmone perqasja me e mire. Duke ngrene nje racion kos ne dite mund te ulet risku i semundjes se diabetitit tipi 2.   “Te dhenat e mbledhura tregojne se konsumimi i … Read more

KUJDES! Ne Shampo Gjenden Lende Toksike

Te gjitheve na pelqejne te kemi floke te shkelqyeshem, te bukur dhe te shendetshem. Disa zgjedhin shampo per floke te drejte, disa per floke kacurrela, disa per volum, disa per shkelqim dhe te gjithe jemi te gatshem te shpenzojme per shampo sa me cilesore. Por kujdes me perberesit. Kerkimet shkencore te institutit kombetar te shendetit … Read more

A Ndikon Kohezgjatja E Gjumit Ne Peshen Tuaj? Si Ndikon?

Nese ti ben pjese ne ate grup njerezish qe flene pak, 5-6 ore ne nate, atehere padyshim qe do te kesh probleme per tu dobesuar. Sipas nje studimi 7-vjecar ne Finland me njerez te moshave mesatare, u vertetua qe femrat qe kishin probleme me gjumin ishin me te prirura per te shtuar ne peshe (mbi … Read more

Vrapi I Lehte Ju Zgjat Jeten Edhe 6 Vite Me Shume

Vrapi i lehte ne menyre te rregullt mund t’ju shtoje 6-vite jete, ky perfundim ka ardhur nga nje studim i kryer ne Danimarke. Sipas nje kardiologu ne Kopenhagen, Peter Schnohr, rezultatet e studimit dhane nje pergjigje perfundimtare per pyetjen nese vrapi i lehte ishte i mire per shendetin. “Tani mund te pohojme me siguri qe … Read more

Doni Te Jetoni Me Gjate? Pini Nga Nje Birre

Shpesh keni degjuar qe neqoftese nuk keni mbushur ende 21-vjec, konsumi i alkoolit ju ben keq, ky rregull vlen sidomos ne SHBA. Po a eshte vertete qe konsumi i alkoolit eshte kaq i demshem? Sipas nje studimi 5-vjecar te universitetit te Virginias, personat qe nuk konsumonin kurre alkool ishin 19% me te rrezikuar per te … Read more

Te Fjeturit Pak Mund Te Demtoje Zemren Dhe Performancen Ne Pune

Nese koleget tuaj mburren per faktin se mjaftohen me pak gjume, i thoni ta mendojne dhe njehere me hollesisht kete konstatim. Nje studim se fundmi, tregoi se te fjeturit me pak se 6 ore ndikon konsiderueshem ne rritjen e riskut te iktusit, atakut kardiak apo insuficiences kongjestive te zemres dhe  kjo nuk eshte dicka per tu … Read more

3 Arsye Pse Lenia e Duhanit Ndihmon Ne Permiresimin e Jetes Seksuale dhe Riprodhimit

Nese do tju thoja qe duhanpirja shkakton kancer, rrit rrezikun e atakut te zemres, dhe mund tju marre 10 vjet nga jeta juaj, marr me mend qe do te tundni koken dhe do te buzeqeshni, sepse  ju i keni degjuar te gjitha keto me pare. Por kur behet fjale per demtime qe si te themi jane pak me personale? Per shembull sikur tju thoja qe pirja e duhanit zvogelon shanset per te pasur femije, te ben te dukesh 60 vjec kur ne fakt je vetem 45, dhe per djemte ul aftesite e tyre ne shtrat? Ne vazhdim do lexoni 3-arsye pse ju duhet ta lini duhanin dhe si te riparoni demet e shkaktuara prej tij ne te kaluaren:

Read more