Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

USHQIME Archive

12 Gjerat Qe I Ndodhin Trupit Tuaj Pasi Keni Ngrene Veze

Vezet jane menyra me e lehte, me e lire dhe me e shpejte per te marre proteina. Pervec se rrisin sasine e proteinave, cdo veze qe permban rreth 85 kalori ju pajis me 7 gr muskul formues dhe gjithashtu rrit shendetin tuaj. Ajo eshte e mbushur me aminoacide, antioksidante

Cfare i Ndodh Trupit Tuaj 1 Ore Pasi Keni Ngrene Cokollate?

Seriozisht a ka ndonje gje me te mire se cokollata? Ajo kenaq nepsin, thuhet se ben mire per shendetin dhe na ben te ndjehemi te lumtur. Edhe pse ne jemi mbeshtetes te frutave dhe perimeve, ato sigurisht kane konkurence te forte kur behet fjale per cokollaten. Ndoshta ky

Keni Pire Shume Mbremjen e Kaluar? Si Te Lehtesoni Dehjen Ne Menyre Efektive?

A ju ka ndodhur ndonjehere te deheni? Me siguri qe po, dhe sigurisht qe nuk eshte nje gje e bukur. Dehja eshte nje gjendje toksike ose ndryshe mund te quhet helmim nga alkoli. Simptomat tipike jane: dhimbja e kokes, marrje mendsh, probleme me perqendrimin, te vjella, djersitje

10 Ushqimet Qe Ju Ndihmojne Te Digjni Me Shume Kalori

Pa diskutim qe nuk mund te mungoje molla   Mund te mos jene te mire dhe te shijshem si çokollata dhe sallami, por ka ushqime qe kane ende avantazhin e te berit mire dhe madje t’ju ndihmojne te humbni peshe. Jane ushqimet qe te lirojne nga fajet, dhe

Lulelakra Ndihmon Ne Parandalimin e Kancerit te Prostates dhe Vezores

Lulelakra eshte shume e pasur me elemente ushqyes, dhe eshte nje nga perimet me te perdorura. Koka e saj kompakte permban shume fito-nutrient si vitaminat, indole-3-carbinol, sulforaphane etj. Keto elemente ndihmojne ne parandalimin e mbipeshes, diabetit dhe ofrojne mbrojtje nga kanceri i prostates, vezores apo ai i

11 Fakte Thelbesore Per Kafeinen

Sic e di mire cdo njeri qe pelqen kafene dhe e pi shume ate, kafeina eshte stimulues dhe droge. Duke e konsumuar se tepermi, do te beheni te varur dhe mund te keni  probleme me shendetin. Ne te njejten kohe, studim pas studimi eshte treguar se konsumi

5 Frutat Dhe Perimet E Pasura Me Hekur

Frutat dhe perimet permbajne nje forme hekuri te ndryshme nga ajo e mishit te kafsheve. Hekuri perthithet me mire nga trupi kur konsumohet bashke me ushqimet qe permbajne vitamine C. Per te gjithe ato qe jane te predispozuar te vuajne nga anemia, konsumi i disa ushqimeve te

Peshk i Fresket Apo i Ngrire?

Pse nutricionistet dhe dietologet ne te gjithe boten keshillojne te konsumojme peshk te pakten 2 here ne jave? Eshte ushqimi me i pasur me proteina pas vezes dhe qumshtit. Proteinat e peshkut jane me te cmuara dhe me te tretshme se ato te mishit. Vlera me te

Rreziqet Shendetsore Nga Pijet Energjike Dhe Shots-at

Edhe pse produktet energjike na japin energjine qe na duhet menjehere sapo i konsumojme, ato gjithashtu permbajne sasi te konsiderueshme kafeine,sheqeri dhe substancash te tjera qe mund te kene efekte te rendesishme anesore si: pagjumesi, crregullim te rrahjeve te zemres, irritim, ankth, dridhje deri edhe ne vdekje.

Shega Dhe Perfitimet E Saj Shendetesore

Shega ben pjese ne grupin e frutave shume te ushqyeshme, me shije te vecante dhe shume te te shendetshme. Bashke me manaferrat dhe disa fruta egzotike si mango, ajo ka shume cilesi ushqyese dhe ben pjese ne grupin e frutave qe quhen “superfruta”.   Ky frut e

Banania Dhe Perfitimet E Saj Shendetsore

Banania gjendet lehtesisht gjate gjithe vitit dhe gjithashtu nuk eshte frut shume i kushtueshem. Ajo kultivohet me shume ne zonat tropikale dhe subtropikale Emri shkencor eshte: Musa acuminata colla.   Perfitimet shendetesore te bananes • Fruti i bananes eshte nje nga frutat tropikale me me shume kalori.

Yndyrnat E Mira Apo Yndyrnat E Keqija- Si Mund Ti Dallojme?

Studimet perfundimisht kane treguar se duhet te konsumojme nje sasi te caktuar yndyrnash ne dite per te qene te shendetshem. Yndyrnat nuk duhet te perjashtohen dhe dietat pa yndyrna nuk jane te pershtatshme per askend. Megjithate eshte e rendesishme te zgjidhni llojet e duhura te yndyrnave. Yndyrnat

Molla Dhe Perfitimet E Saj Shendetesore

Molla eshte nje nder frutat me te njohura dhe me e preferuara per ata qe besojne se shendeti eshte pasuri. Antioksidantet qe gjenden tek molla kane vecori per parandalimin e semundjeve prandaj perdoret edhe shprehja “nje molle ne dite i thote mjekut ik”. Mollet i perkasin familjes

Kush Jane Perfitimet Shendetesore Nga Vera E Kuqe?

A mundet vera te permiresoje shendetin dhe te rrise jetegjatesine? Shkencetaret kane filluar te thone “PO”.   Studimet kane zbuluar qe vera e kuqe e pasur me flavonoide eshte me e mira per shendetin. Flavonoidet jane te njohura per cilesite e tyre antioksidante dhe ndihmojne trupin ti