Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Diabeti Archive

Si Mund Te Parandalohet Diabeti i Tipit 2?

Diabeti eshte nje semundje kronike qe prek menyren sesi trupi kontrollon glukozen, nje lloj sheqeri ne trupin tone. Shumica e njerzve qe vuajne nga diabeti kane tipin 2 te diabetit. Ka rreth 27 milion njerez ne SHBA. Rreth 86 milion njerez te tjere kane prediabetin. Ne keto

12 Fakte Te Embla Per Sheqerin

Sipas Marcia Pelchat shkencetare ne insititutin kimik te Filadelfias “Ne kemi lindur per te pelqyer sheqerin” “Sheqeri duket se eshte special ne disa menyra” thote Pechat. Edhe ne miter doktoret me pare trajtonin problemet meteprine e lengut amniotik duke injektuar nje lende te embel ne te. Shija

14 Nentor – Dita Nderkombetare e Diabetit

Dita Nderkombetare e Diabetit eshte nje nisme e filluar nga Federata Nderkombetare e Diabetit dhe Organizata Boterore e Shendetit. Eshte zgjedhur data 14 nentor per nder te Frederick Banting i cili bashke me Charles Best paten rolin me te rendesishem ne zbulimin e insulines, mjekimi i cili

Diabeti

Diabeti mellitus ose me thjeshte diabeti (semundja e sheqerit) eshte nje semundje metabolike kronike e cila karakterizohet nga nivel i larte i sheqerit ne gjak.   Shkaqet dhe faktoret e riskut Insulina eshte nje hormon qe prodhohet nga pankreasi per te kontrolluar sheqerin ne gjak. Diabeti mund