Si Mund Te Parandalohet Diabeti i Tipit 2?

Diabeti eshte nje semundje kronike qe prek menyren sesi trupi kontrollon glukozen, nje lloj sheqeri ne trupin tone. Shumica e njerzve qe vuajne nga diabeti kane tipin 2 te diabetit. Ka rreth 27 milion njerez ne SHBA. Rreth 86 milion njerez te tjere kane prediabetin. Ne keto raste glukoza ne gjakun e tyre nuk eshte … Read more

14 Nentor – Dita Nderkombetare e Diabetit

Dita Nderkombetare e Diabetit eshte nje nisme e filluar nga Federata Nderkombetare e Diabetit dhe Organizata Boterore e Shendetit. Eshte zgjedhur data 14 nentor per nder te Frederick Banting i cili bashke me Charles Best paten rolin me te rendesishem ne zbulimin e insulines, mjekimi i cili i ka shpetuar jeten shume njerezve me diabet. … Read more

Diabeti

Diabeti mellitus ose me thjeshte diabeti (semundja e sheqerit) eshte nje semundje metabolike kronike e cila karakterizohet nga nivel i larte i sheqerit ne gjak.   Shkaqet dhe faktoret e riskut Insulina eshte nje hormon qe prodhohet nga pankreasi per te kontrolluar sheqerin ne gjak. Diabeti mund te shkaktohet nga deficiti i insulines, rezistenca ndaj … Read more