Shega Dhe Perfitimet E Saj Shendetesore

shega dhe vlerat e saj ushqimore

Shega ben pjese ne grupin e frutave shume te ushqyeshme, me shije te vecante dhe shume te te shendetshme. Bashke me manaferrat dhe disa fruta egzotike si mango, ajo ka shume cilesi ushqyese dhe ben pjese ne grupin e frutave qe quhen “superfruta”.   Ky frut e ka origjinen nga zona e himalajeve ne Indine … Read more

Banania Dhe Perfitimet E Saj Shendetsore

Banania gjendet lehtesisht gjate gjithe vitit dhe gjithashtu nuk eshte frut shume i kushtueshem. Ajo kultivohet me shume ne zonat tropikale dhe subtropikale Emri shkencor eshte: Musa acuminata colla.   Perfitimet shendetesore te bananes • Fruti i bananes eshte nje nga frutat tropikale me me shume kalori. 100 gr i ketij fruti na jep 90 … Read more

Molla Dhe Perfitimet E Saj Shendetesore

Molla eshte nje nder frutat me te njohura dhe me e preferuara per ata qe besojne se shendeti eshte pasuri. Antioksidantet qe gjenden tek molla kane vecori per parandalimin e semundjeve prandaj perdoret edhe shprehja “nje molle ne dite i thote mjekut ik”. Mollet i perkasin familjes se pemeve Rosacea. Pema e molles e ka … Read more