12 Fakte Te Embla Per Sheqerin

Sipas Marcia Pelchat shkencetare ne insititutin kimik te Filadelfias “Ne kemi lindur per te pelqyer sheqerin”
“Sheqeri duket se eshte special ne disa menyra” thote Pechat. Edhe ne miter doktoret me pare trajtonin problemet meteprine e lengut amniotik duke injektuar nje lende te embel ne te. Shija me e mire e nxiste fetusin te gelltiste me shume leng i cili me pas kalonte nepermjet kordonit ombelikal ne veshkat e nenes.
Jo vetem fetusit i pelqen sheqeri, por edhe bebet kur pine nje pije te embel, u pushon dhimbja pas nje efekti analgjesik qe sheqeri ka ne trup.
Shume kohe me pare preferenca per sheqer mund te jete ajo qe ka shtyre njerzit te kerkojne frutat e pjekura qe jane te embla dhe sherbejne si burime shume te mira energjish.
Ndersa ditet e sotme kerkesa konstante per sheqer nuk eshte me thjesht pelqim eshte nje varesi fizike me simptoma varesie. Ndryshe nga drogat e tjera njerzit nuk dridhen nese nuk e perdorim me sheqerin. Por ato do te vazhdojne te kerkojne sheqerin edhe nese i pengon te jetojne normalisht sic mund ti ndodhi njerezve obeze. Ato do te vazhdojne te konsumojne sheqerna dhe yndyrnat edhe pse i veshtireson ecjen apo qe nuk i lejon te marrin nje vend ekonomik ne aeroplan.
Me poshte do te lexoni disa fakte interesante rreth sheqerit dhe pse duhet ta perdorim me kujdes ne ushqimet tona.

 12 fakte per sheqerin

 

2 thoughts on “12 Fakte Te Embla Per Sheqerin”

  1. Sheqeri si edhe kripa jane dicka e re, per historine e zhvillimit te njeriut i cili me mire rritet dhe evoluon kur ushqehet me keto vlera ashtu tok, apo bio, ne ushqimet natyrale.

Comments are closed.