5 Sekrete Qe Nuk i Dinit Per Cokollaten

Njerezit kane qene te fiksuar pas cokollates qe mijera vite me pare (fisi Maya e konsideronte kakaon si ilacin qe sheronte gjithcka, acteket e perdornin ne vend te parase). Gjithe kjo rendesi qe i kushtohet ka nxitur studiuesit te zbulojne disa fakte surprizuese per te. Me poshte keni disa nga keto fakte.

        1. Cokollata mund te perkrahe stervitjen tuaj

qumesht me cokollate

Eshte koha te hiqni dore nga pijet energjike te shtrenjta apo nga lengjet plot proteina. Studimet kane treguar qe qumeshti me kakao eshte nje rigjenerues shume efektiv. Eshte testuar nje ciklist dhe jane krahasuar efektet rigjeneruese te nje pije energjike dhe te qumeshtit me kakao, ne kohezgjatjen e rigjenerimit te aftesive atletike pas nje sere xhirosh me biciklete dhe pergatitjes per nje performance te dyte diten tjeter.

Rezultoi qe qumeshti me kakao ishte po aq efektiv ne lehtesimin e dhimbjes te muskujve pas disa xhirove dhe ne pergatitjen e atletit per performancen e rradhes diten tjeter.
Me mire akoma sepse te gjithe e preferojne shijen e qumeshtit me kakao.

     2. Ajo permban flavonoide

cokollata permban  flavonoide

Flavonoidet jane substanca kimike bimore te cilat ne menyre natyrale gjenden tek cokollata. Fale struktures se tyre unike, flavonoidet mund te nxisin prodhimin e antioksidanteve, anti-inflamatore dhe kane efekt mbrojtes te qelizave. Konsumi i ushqimeve te pasura me flavonoide gjithashtu lidhet me reduktimin e riskut ndaj semundjeve te zemres. Per te pasur keto perfitime, besojini cokollates se zeze. Ne pergjithesi cokollata e zeze qe tregtohet, permban mesatarisht 60% kakao dhe 536 miligram flavonoide ne 40 gr cokollate.
Sipas studimeve mesatarisht 80 miligram flavonoide ne dite, mund te ulin presionin e gjakut.

3. Periodat nuk jane te lidhura me deshiren e madhe per cokollate

Periodat nuk jane te lidhura me deshiren e madhe per cokollate

Jane te shumta femrat qe justifikohen me faktin qe jane me mensturacione dhe konsumojne gjysmen e kutise se cokollatave. Por studimet kane treguar qe per urine ndaj cokollates nuk eshte “fajtor” cikli menstrual dhe niveli i hormoneve qe e shoqerojne. Ata krahasuan konsumin e cokollates para dhe pas ciklit dhe nuk gjeten ndonje ndryshim. Ndryshimi ne fakt ekzistonte tek ato femra qe vuanin nga sindroma paramenstruale PMS. Pse ndodh kjo?
Sipas Annmarie Kostyk, eksperte e diplomuar ne Shkollen Profesionale te Cokollates ne Kanada, ky fakt ka te beje shume me psikologjine qe lidhet me ushqimet “ngushelluese” dhe cokollata eshte konsideruar si e tille nga pjesa me e madhe e shoqerise. Njerezit priren te konsumojne keto ushqime ngushelluese, kur ata ndjehen te tensionuar dhe nervoz.

       4.Cokollata nuk ju mban zgjuar

cokollata nuk ju mban zgjuar

Eshte nje keqkuptim i vazhdueshem qe cokollata eshte plot me kafeine. Ne te vertete sasia e kafeines ne te eshte shume e vogel, krahasuar me menyrat e tjera qe perdorni per tu zgjuar. Cdo 30 gr cokollate permbajne 20 miligram kafeine, nderkohe qe 30 gr qumesht me kakao 5 miligram kafeine (njelloj sa nje filxhan me 230 gr kafe dekafeinato).
Ndersa nje filxhan kafe permban mesatarisht 100 miligram kafeine dhe nje filxhan caj permban 50 miligram kafeine.

       5. Nuk eshte aq e demshme per dhembet tuaj

cokollata nuk ben keq per dhembetSi ka mundesi qe nje ushqim qe eshte konsideruar gjithmone si shkaktar i kariesit, te kete edhe cilesi mbrojtese per dhembet tuaj?
Teobromina, kjo molekule organike qe gjendet ne menyre natyrale tek kakao, mund te ndihmoje ne forcimin e smaltit te dhembeve, te pakten sipas nje studimi te universitetit te Tulanit, New Orleans. Duhen 142 here me pak ekstrakt kakao per te pasur dyfishin e efektit mbrojtes te Florit sipas Shoqates Amerikane te Dentisteve. Fatkeqesisht cokollatat qe tregtohen permbajne sheqer dhe qumesht te cilat kane efekt te kundert tek dhembet.

3 thoughts on “5 Sekrete Qe Nuk i Dinit Per Cokollaten”

  1. Amund te dobesohesh duke ngrene vetem peme perime?dhe me nje cop cokollate ne dit?dhe nga nje leng limoni ne mengjes?

  2. Kaltrina eshte shume e rendesishme te besh kujdes me dieten qe mban. Te hash shume pak nuk do te thote gjithnje qe dobesohesh. Trupi ka nevoje per te gjitha llojet e ushqimeve,sepse i duhen proteinat, yndyrnat dhe karboidratet. E rendesishme eshte qe te mos e teprosh me sasine e ushqimeve dhe te besh aktivitet fizik rregullisht. Une te ftoj te na ndjekesh sepse se shpejti do kemi shume artikuj interesante per dietat. Faleminderit

Comments are closed.