Meshkuj: Ja Disa Hapa Per Nje Jete Seksuale Me Te Mire

Per te rritur cilesine e jetes tuaj seksuale dhe te shendetit ne pergjithesi ndiqni keto 9 hapat e thjeshte:

1. Zvogeloni barkun

zvogeloni barkun

Dobesimi dhe ulja e barkut do te ndikoje pozitivisht ne jeten tuaj seksuale. Kjo sepse testosteroni shperbehet ne qelizat yndyrore te trupit dhe dhjami i barkut e prish shume shpejt testosteronin, duke cuar ne deficence (mungese) te ketij hormoni. Keshtu duke zhdukur dhjamin e tepert ne bark, ju jo vetem do te rrisni nivelin e testosteronit ne organizmin tuaj, por do te rrisni edhe vleresimin per veten dhe do te jeni me te sigurte ne shtrat.

2. Beni me shume ushtrime ulje-ngritje

beni ushtrime ulje dhe ngritje

Duke bere keto ushtrime ju vini ne levizje muskujt e legenit dhe rrisni qarkullimin e gjakut ne kete pjese.

3. Hani me shume arra

hani me shume arra

Konsumoni arra, bajame apo gjithcka tjeter qe permban aminoacidin arginine. Ai mund te gjendet gjithashtu tek fasulet, tek peshqit e ujerave te ftohte (ton, salmon), ne soje dhe ne tershere. Ky aminoacid nxit procesin e quajtur “clirim i oksidit-nitrik”, i cili relakson enet e gjakut dhe rrit fluksin e gjakut. Arginina mund te gjendet edhe ne formen e L-arginines, por kujdes mos tejkaloni 2800 mg ne dite.

4. Konsumoni selino

konsumoni edhe selino

Ka pak kalori por permban shume kalcium dhe fibra. E vecanta e tij eshte permbajtja e ferhormoneve : androstenon dhe androsterol, te cilat clirohen gjate djersitjes se meshkujve dhe i terheqin shume femrat.

5. Ulni nivelin e kolesterolit

zvogeloni sasine e kolesterolit ne gjak

Pervec shume arsyeve te tjera per te ulur kolesterolin, nje eshte edhe permiresimi i jetes tuaj seksuale. Kjo sepse niveli i larte i kolesterolit shkakton depozitime te yndyres ne zonen rreth legenit dhe mund te bllokoje qarkullimin e gjakut. Meshkujt me kolesterol te larte kane me shume mundesi te kene probleme me ereksionin, per shkak te problemeve me qarkullimin e gjakut.

6. Kushtojini vemendje

kujdesuni per veten tuaj

A keni djegie apo gjak gjate urinimit? Nuk ndjeheni rehat dhe keni siklet? Nese po dhe ky problem zgjat prej ditesh, duhet patjeter te konsultoheni me nje doktor.

7. Beni nje vete-kontroll cdo 6-muaj

kontrolloni veten

Kontrollloni testikujt nese jane te forte apo i ndjeni ndonje shqetesim dhe nese kapni ndonje nyje apo kokerr, konsultohuni me doktorin tuaj sepse ka shume mundesi qe te jete kancer i testikujve.

8. Beni analizat dhe kontrollohuni te mjeku te pakten nje here ne vit

kontrollohuni te mjeku nje here ne vit

Beni analizat per te pare presionin e gjakut, kolesterolin dhe nivelin e testosteronit. Nese keni probleme me njerin nga keta tregues, atehere do te keni probleme dhe me jeten seksuale.

9. Degjoni partneren

degjojeni ate

Ndonjehere parnerja mund ta njohe trupin tuaj me mire se sa ju vete. Nese e degjoni, ajo mund tju ndihmoje te keni nje harmoni seksuale ndermjet jush. Bejini pyetje njeri-tjetrit dhe njihni me mire mendimet, deshirat. Ndoshta mund te zbuloni fakte surprizuese