Si Te Menaxhoni Stresin? Mesoni Si Ta Parandaloni Apo Ta Reduktoni Ate

Cfare ndodh kur jemi te stresuar? Stresi eshte ndiesia qe keni atehere kur duhet te merrni persiper me teper detyra se sa me pare. Kur jeni te stresuar, trupi juaj pergjigjet njesoj sikur te jeni ne rrezik. Ai prodhon hormonet qe shpejtojne rrahjet e zemres, rrisin frymemarrjen dhe ju japin energji. Kjo quhet pergjigja “lufto … Read more

Cfare Eshte “Sindroma e Stresit Pas Pushimeve” ?

Miliona njerez neper bote vuajne nga “Sidroma e Stresit Pas Pushimeve”. Ajo eshte nje forme stresi e cila shfaqet pas nje periudhe relaksuese te jetes (ndoshta jo gjithmone fizike por te pakten mendore). Efektet e ketij stresi nuk duken vetem pas pushimeve verore por prekin edhe njerzit qe shkeputen nga puna gjate Krishtlindjeve dhe pushimeve … Read more